Россия Шимолий Корея аскарларига сохта ҳужжатлар бермоқда
Ҳужжатларда уларнинг яшаш жойи сифатида Тува Республикаси кўрсатилган, лекин корейс тилидаги шахсий имзолар қўйилган.
'Россия Шимолий Корея аскарларига сохта ҳужжатлар бермоқда'ning rasmi
Россия шимолий кореяликларнинг ҳақиқий исмларини яшириш мақсадида уларга сохта ҳужжатлар бермоқда. Бу ҳақда Украина Қуролли кучларининг Facebook саҳифасида эълон қилинди.
Қайд этилишича, Россия Украинага қарши урушда иштирок этаётган Шимолий Корея аскарларига уларнинг фронтдаги мавжудлигини яшириш учун сохта гувоҳномалар бермоқда. Бу ҳужжатларда уларнинг яшаш жойи сифатида Тува Республикаси кўрсатилган, лекин корейс тилидаги шахсий имзолар қўйилган.
Баёнотга кўра, Шимолий Корея аскарлари Россиянинг Курск вилоятидаги жангларда қатнашган.
“Бу ҳарбий гувоҳномаларда муҳрлар, фотосуратлар йўқ. Отасининг исми русча кўрсатилган, туғилган жой эса Тува Республикаси сифатида қайд этилган”, дейилади баёнотда.
Украина махсус операциялар кучлари россияликларнинг бундай чоралар кўришини жанг майдонида йўқотишларни ва хорижий ҳарбийларнинг мавжудлигини яшириш учун қилаётганини тахмин қилмоқда.

Russia is providing North Koreans with fake documents to conceal their real names. This was announced on the Facebook page of the Armed Forces of Ukraine here.
It is noted that Russia is giving fake certificates to North Korean soldiers participating in the war against Ukraine in order to hide their presence on the front. These documents list the Republic of Tuva as their place of residence, but are signed in Korean.
According to the statement, North Korean soldiers have participated in battles in Russia's Kursk region.
“These military certificates lack stamps, photographs. The father's name is indicated in Russian, and the place of birth is listed as the Republic of Tuva”, the statement says.
The special operations forces of Ukraine assume that Russians are taking such measures to conceal losses on the battlefield and the presence of foreign military personnel.