2025 йилда Ўзбекистонда магистрал электр тармоқлари орқали 76 миллиард 100 миллион киловатт соат электр энергиясини узатиш мақсад қилинган. Бу ҳақда 16 январь куни АОКАда ўтказилган брифингда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари“ акциядорлик жамияти бошқарма бошлиғи ўринбосари Маҳфуза Сувонова маълум қилган.
Унда таъкидланишича, 2025 йилда 76 миллиард киловатт соат электр энергиясини узатиш, электр энергияси истеъмолини қисқартириш, янги электр узатиш тармоқлари ва подстанцияларни ишга тушириш режалаштирилган.
Шунингдек, 2025 йилда 1350 мегаватт қувватли 4 та қуёш фотоэлектр станцияси ва 100 мегаватт қувватли 1 та шамол электр станцияси тармоқларга уланиши кутилмоқда.

In 2025, it is planned to transmit 76 billion 100 million kilowatt-hours of electricity through the main electricity networks in Uzbekistan. This was announced on January 16 during a briefing held at the Information and Mass Communications Agency by Mahfuza Suvonova, the deputy head of the board of the “Uzbekistan National Electric Networks” joint-stock company informed.
It was emphasized that in 2025, it is planned to transmit 76 billion kilowatt-hours of electricity, reduce electricity consumption, and launch new electric transmission networks and substations.
Furthermore, in 2025, it is expected to connect 4 solar power stations with a capacity of 1350 megawatts and 1 wind power station with a capacity of 100 megawatts to the network.