Ўзбекистонда ҳарорат 13 даража совуққача пасайиши кутилмоқда
Ўзгидромет хабарига кўра, эртага республикамизнинг катта қисмида ёмғир ёғади, шимолда қорга айланади. Айрим тоғ олди ва тоғли ҳудудларда кучли ёғингарчилик бўлиши мумкин. Фақат Фарғона водийси ҳудудларида ёғингарчилик эҳтимоли паст. Ҳаво ҳарорати кечаси 0-5 дарада илиқ, кундузи 5-10 даража илиқ бўлади.
Чоршанба куни мамлакатимиз ҳудудига Волга бўйидан нам ва совуқ ҳаво массалари кириб келиши, Ўзбекистон бўйлаб ёғингарчилик (ёмғир қорга айланади) бўлиши кутилмоқда, Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ёғингарчилик кутилмайди. Ҳаво ҳарорати кечаси ва кундузи 0-5 даража илиқдан ошмайди.
Пайшанба куни куннинг биринчи ярмида республиканинг фақат марказий ва шарқий ҳудудларида қор ёғиши кутилмоқда. Ҳаво ҳарорати кечаси 2-7 даража совуқ, кундузи, 2 даража совуқ-3 даража илиққача, шимолий ҳудудларда кечаси 8-13 даража гача совуқ, кундузи 0-5 даража совуққача пасайиши кутилмоқда.
Жума куни Ўзбекистонда ёғингарчилик кутилмайди, ҳаво ҳарорати кечаси 2-7 даража совуқдан ошмайди, кундузи 2-7 даража илиққача, шимолда кечаси 8-13 даража совуқ, кундузи 2 даража совуқ-3 даража илиқ бўлади.
Ҳафта давомида республика бўйлаб туман тушиши мумкин.
Шамол шарқдан ғарбга ўзгариб турган ҳолда 7-12 м/с тезликда эсади, 21-23 январ кунлари айрим жойларда 13-18 м/с гача кучаяди. 21-22 январ кунлари 20-23 м/с гача кучайиши мумкин.
Пойтахтда: Бугун ёғингарчилик кутилмайди, ҳаво ҳарорати 10-12 даража гача илиқ бўлади.
Эртага вақти-вақти билан ёмғир ёғади, кечаси ва эрталаб туман тушиши мумкин, ҳаво ҳарорати кечаси 2-4 даража илиқ, кундузи 8-10 даража илиқ бўлади.
Чоршанба куни ёмғир ёғиши, қорга айланиши кутилмоқда, кечаси ва эрталаб туман тушиши мумкин. Шамол тезлиги 12-14 м/с гача кучайиши мумкин. Кечаси ва кундузи ҳаво ҳарорати 1-3 даража илиқ бўлади.
Пайшанба куни кечаси ва эрталаб қор ёғиши мумкин. Ҳаво ҳарорати кечаси 4-6 даража совуқ, кундузи  1 даража совуқ-1 даража илиқ бўлади.

According to the report from Uzhydromet, tomorrow most parts of our republic will experience rain, turning into snow in the north. Heavy precipitation is possible in some mountainous and foothill areas. Only in the territories of the Fergana Valley is the probability of precipitation low. The temperature will be warm at night 0-5 degrees, during the day 5-10 degrees.
On Wednesday, moist and cold air masses are expected to enter our country's territory from the Volga region, leading to precipitation (rain turning into snow) throughout Uzbekistan, except for the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region where no precipitation is expected. The temperature will not rise above 0-5 degrees during both day and night.
On Thursday, snowfall is expected in only the central and eastern regions of the republic during the first half of the day. The temperature at night is expected to drop to 2-7 degrees below zero, during the day to between 2 degrees below zero and 3 degrees above zero, with the northern regions experiencing a further drop at night to between 8-13 degrees below zero, and during the day to between 0-5 degrees below zero.
On Friday, no precipitation is expected in Uzbekistan, with temperatures not exceeding 2-7 degrees below zero at night, and reaching 2-7 degrees above zero during the day, while in the north, it will be 8-13 degrees below zero at night, and between 2 degrees below zero and 3 degrees above zero during the day.
Fog is possible throughout the republic during the week.
The wind will blow from east to west at a speed of 7-12 m/s, strengthening in some places to 13-18 m/s on the 21st-23rd of January. It may intensify to 20-23 m/s on the 21st and 22nd of January.
In the capital: Today, no precipitation is expected, with temperatures up to 10-12 degrees above zero.
Tomorrow, expect occasional rain, with the possibility of fog in the night and early morning, temperatures at night will be 2-4 degrees above zero, during the day 8-10 degrees above zero.
On Wednesday, rain turning into snow is expected, with the possibility of fog in the night and early morning. Wind speed may increase to 12-14 m/s. Temperatures at night and during the day will be 1-3 degrees above zero.
On Thursday, snowfall is possible in the night and early morning. The temperature at night will be 4-6 degrees below zero, during the day 1 degree below zero to 1 degree above zero.