Трамп Украинада тинчлик ўрнатиш учун Путинга босим ўтказиши мумкин(ми?)
Оқ уй раҳбари, агар Владимир Путин урушни тугатиш бўйича музокаралардан бош тортса, Россияга қарши янги санкциялар жорий этишини айтди.
'Трамп Украинада тинчлик ўрнатиш учун Путинга босим ўтказиши мумкин(ми?)'ning rasmi
22 январь, чоршанба куни dpa ахборот агентлиги хабарига кўра, АҚШ президенти Доналд Трамп Россия президенти Владимир Путин Украинадаги урушни тўхтатиш бўйича музокаралардан бош тортса, Россияга қарши "катта эҳтимол билан" янги санкциялар жорий этишини айтди.
Оқ уй раҳбари сешанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Россия етакчиси ва Украина президенти Володимир Зеленский билан "ўзлари хоҳлаган вақтда" учрашишга тайёрлигини таъкидлади. Трамп, шунингдек, Украинадаги уруш қурбонларининг расмий сонини яна бир бор шубҳа остига олди. Унинг сўзларига кўра, уруш аллақачон "миллионлаб инсонлар"нинг ҳаётига зомин бўлган. Шундай қилиб, Америка президентининг баҳосига кўра, Москванинг йўқотишлари тахминан 800 минг кишини, Киевники эса 600-700 минг кишини ташкил этади.
Трамп, шунингдек, Қўшма Штатлар Украинага ёрдам кўрсатишда НАТОнинг бошқа давлатлари билан солиштирганда номутаносиб даражада юқори молиявий юк кўтараётганини яна танқид қилди ва алянс ҳамкорларини мудофаа харажатларини ЯИМнинг 5 фоизигача оширишга чақирди. "Бу биз ҳақимизда эмас, балки улар ҳақида. Бизнинг орамизда океан бор, шундай эмасми? Бу кичик нарса океан деб аталади", деди у.

On January 22, Wednesday, according to a report by the dpa news agency, US President Donald Trump said he would "very likely" impose new sanctions against Russia if Russian President Vladimir Putin refuses to negotiate on ending the war in Ukraine. he said.
The White House leader emphasized his readiness to meet with the Russian leader and Ukrainian President Volodymyr Zelensky "whenever they want" during a press conference held on Tuesday. Trump also once again cast doubt on the official number of war victims in Ukraine. According to him, the war has already claimed the lives of "millions of people". Thus, according to the American president's assessment, Moscow's losses are approximately 800,000 people, while Kyiv's are 600-700,000 people.
Trump also criticized the United States for bearing a disproportionately high financial burden in assisting Ukraine compared to other NATO countries and called on alliance partners to increase their defense spending to 5 percent of GDP. "This is not about us, it's about them. There's an ocean between us, isn't there? It's called the ocean," he said.