Ўзбекистонда 4 кун ичида жиноят оламига алоқадор бўлган 418 нафар шахс ушланди
ДХХ ҳамда ИИВ тузилмалари томонидан жорий йилнинг 27-31 январь кунлари “Антитеррор-тозалаш” кенг кўламли тадбирлари олиб борилди.
'Ўзбекистонда 4 кун ичида жиноят оламига алоқадор бўлган 418 нафар шахс ушланди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси ДХХ ҳамда ИИВ тузилмалари томонидан жорий йилнинг 27-31 январь кунлари мамлакатимиз миқёсида “Антитеррор-тозалаш” кенг кўламли тадбирлари олиб борилди.
Криминоген вазиятни барқарорлаштириш ва унга салбий таъсир кўрсатувчи шахс ва жиноий гуруҳларни аниқлаш мақсадида жами 946 та махсус тадбирлар ўтказилган.
Оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этишга мойил, республикадаги криминоген вазиятга салбий таъсир кўрсатувчи 418 нафар шахслар аниқланиб, уларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилди.
Жиноят ишлари доирасида 169 нафар шахслар қамоққа олиниб, 42 та жиноий гуруҳлар фаолиятига чек қўйилди. 399 нафар шахслар маъмурий жавобгарликка тортилиб, уларнинг 270 нафари маъмурий қамоққа олинди. 109 нафар қидирувдаги шахслар ушланди.
536 нафар шахслар билан профилактик суҳбатлар ўтказилиб, 402 нафари расмий огоҳлантирилди.
Шунингдек, тадбирлар давомида ноқонуний муомаладан 80 та қурол ўқ-дорилари билан, 30 кг 337 гр гиёҳвандлик воситалари, 4 минг 521 дона кучли таъсир қилувчи дори воситалари, 186 дона тиғ, 22 дона бита ва 17 дона кастетлар олинди.
Криминоген вазиятни барқарорлаштириш борасидаги тезкор тадбирлар бошқа йўналишларда ҳам давом эттирилади.

Large-scale "Anti-Terror-Cleaning" operations were conducted across our country from January 27 to 31 this year by the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan. [Link]
A total of 946 special events were held with the aim of stabilizing the criminogenic situation and identifying individuals and criminal groups that negatively impact it.
418 individuals prone to committing serious and particularly serious crimes, who negatively affect the criminogenic situation in the republic, were identified, and criminal cases were initiated against them.
Within the framework of criminal cases, 169 individuals were detained, the activities of 42 criminal groups were terminated. 399 individuals were held administratively responsible, 270 of whom were administratively detained. 109 individuals on the wanted list were arrested.
Preventive conversations were held with 536 individuals, 402 of whom were officially warned.
Additionally, during the operations, 80 firearms and ammunition, 30 kg 337 gr of drugs, 4,521 potent pharmaceuticals, 186 blades, 22 bats, and 17 brass knuckles were seized from illegal circulation.