Украина АҚШдан 70 миллиард доллардан ортиқ ҳарбий ёрдам олган холос – Зеленский
У АҚШ томонидан кўрсатилган ёрдам турли кўринишларда бўлганини, жумладан, гуманитар ва ижтимоий дастурлар, шунингдек, тайёргарлик ва таълим соҳаларини ўз ичига олганини қўшимча қилди.
'Украина АҚШдан 70 миллиард доллардан ортиқ ҳарбий ёрдам олган холос – Зеленский'ning rasmi
Украина Қўшма Штатлардан 70 миллиард доллардан ортиқ қийматда ҳарбий ёрдам олган, бироқ АҚШнинг кўрсатган ёрдами 100–200 миллиард долларга етгани ҳақидаги даъволар нотўғри, деди президент Владимир Зеленский.
У бу ҳақда The Associated Press нашрига берган интервьюсида айтиб ўтди, дея хабар беради Ukrinform.
"Урушдаги мамлакат президенти сифатида айтиш мумкинки, биз АҚШдан 75 миллиард доллардан ортиқ ёрдам олдик. Аммо Украина 177 миллиард долларлик умумий маблағдан 100 миллиард доллар, ёки баъзилар айтганидек, ҳатто 200 миллиард доллар олган деган гаплар ҳақиқатга тўғри келмайди. Бу муҳим, чунки биз аниқ рақамлар ҳақида гапирмоқдамиз – биз бу ёрдамни нақд пул шаклида эмас, балки қурол сифатида олдик. Бизга етказилган қуролларнинг умумий қиймати 70 миллиард доллардан озгина ошади", – деди Зеленский.
У АҚШ томонидан кўрсатилган ёрдам турли кўринишларда бўлганини, жумладан, гуманитар ва ижтимоий дастурлар, шунингдек, тайёргарлик ва таълим соҳаларини ўз ичига олганини қўшимча қилди. Бироқ, Украинага 200 миллиард доллар айнан ҳарбий мақсадлар учун ажратилган деган фикр нотўғри эканини таъкидлади.
Қўллаб-қувватлашгани учун миннатдорчилик билдирар экан, Зеленский 75–76 миллиард доллар ва 200 миллиард доллар ўртасидаги фарқни таъкидлади. Шунингдек, у гуманитар ёрдам доирасида Украина энергетика инфратузилмасини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча маблағлар ажратилганини таъкидлади.
Зеленскийнинг сўзларига кўра, энергетика соҳаси учун ёрдам 200 миллион долларни, соғлиқни сақлаш соҳаси учун ажратилган маблағ эса тахминан 100 миллион долларни ташкил этган.
"Бу 300–400 миллион доллар давлат дастурлари учун ажратилган, бироқ биз бу эҳтиёжларни ё Европа ҳамкорлари билан биргаликда, ёки ички ресурслар ҳисобидан қоплаймиз", – деди у.
Зеленский, шунингдек, фронтдан қайтган ҳарбийлар учун қўллаб-қувватлаш дастурлари давом этиши зарурлигини таъкидлади. Аммо у бу маблағлар Украина давлат бюджетига эмас, балки АҚШ ташкилотлари томонидан аниқ ташкилотларга тўғридан-тўғри ажратилганини аниқлаштирди.
"Бу маблағлар бизнинг бюджетимизга тушган эмас, балки бу ташкилотларга Америка муассасалари томонидан бевосита ёрдам сифатида ажратилган", – деди у.
Бундан ташқари, Зеленский украин ҳукумати тўғридан-тўғри боғлиқ бўлмаган кўплаб гуманитар дастурлар мавжудлигини таъкидлади.
Аввалроқ хабар берилганидек, АҚШ президенти Дональд Трамп маъмурияти USAID дастури доирасида чет элга ажратиладиган ёрдамни 90 кунга тўхтатиб қўйган.

Ukraine has received more than $70 billion worth of military aid from the United States, but claims that the US aid reached $100–200 billion are incorrect, said President Volodymyr Zelensky.
He mentioned this in an interview with The Associated Press, as reported by Ukrinform.
"As the president of a country at war, it can be stated that we received more than $75 billion in aid from the US. However, the talk that Ukraine received a total of $100 billion, or as some say, even $200 billion of the total $177 billion is not true. This is important because we are talking about exact figures – we received this assistance not in cash but in the form of weapons. The total value of the weapons received slightly exceeds $70 billion," – Zelensky said.
The assistance from the US came in various forms, including humanitarian and social programs, as well as training and education. However, he emphasized that the notion of $200 billion specifically allocated for military purposes for Ukraine is incorrect.
In expressing gratitude for the support, Zelensky highlighted the difference between $75–76 billion and $200 billion. He also pointed out additional funds allocated for supporting Ukraine's energy infrastructure as part of humanitarian assistance.
According to Zelensky, aid for the energy sector amounted to $200 million, and the healthcare sector received approximately $100 million.
"This is $300–400 million allocated for state programs, but we cover these needs either with the help of European partners or through internal resources," – he said.
Zelensky also emphasized the need to continue support programs for soldiers returning from the front. However, he clarified that these funds were not allocated to the Ukrainian state budget but directly to specific organizations by US institutions.
"These funds have not entered our budget but were directly allocated as aid to these organizations by American institutions," – he said.
Furthermore, Zelensky highlighted the existence of many humanitarian programs not directly related to the Ukrainian government.
As previously reported, the US administration under President Donald Trump had suspended foreign aid provided through the USAID program for 90 days.