Ўзбекистонда ОТМ битирувчиларини ишга жойлашишига кўмаклашувчи дастур ишга туширилади
Салоҳиятли иш берувчи ташкилотлар, йирик корхоналарнинг олий маълумотли мутахассисларга эҳтиёжини аниқлаш ва мутахассисларга қўйиладиган талабларни шакллантириш амалиёти йўлга қўйилади.
'Ўзбекистонда ОТМ битирувчиларини ишга жойлашишига кўмаклашувчи дастур ишга туширилади'ning rasmi
“Олий таълим ташкилотлари битирувчиларининг ишга жойлашишига кўмаклашиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-61-сон, 14.02.2025 й.) қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
Қарорга кўра, олий таълим ташкилотларининг битирувчиларининг ишга жойлаштиришига кўмаклашишга қаратилган қуйидагиларни назарда тутувчи “Келажакка қадам” дастури амалга оширилади:
ўз бизнес ғояларини амалга ошириш истаги бўлган олий таълим ташкилотларининг битирувчи босқич талабалари учун бизнес ғояни тайёр лойиҳагача олиб бориш жараёнида тўлиқ ҳамроҳлик қилиш, шу жумладан қулай шартларда молиялаштириш;
олий таълим ташкилотларининг битирувчи ва қуйи босқич талабалари ўртасида соҳалар бўйича очиқ танловлар ўтказиш ва ғолибларни иш билан таъминлашга кўмаклашиш.
салоҳиятли иш берувчи ташкилотлар, шу жумладан йирик корхоналарнинг олий маълумотли мутахассисларга эҳтиёжини аниқлаш ва мутахассисларга қўйиладиган талабларни шакллантириш амалиёти йўлга қўйилади;
танлов ғолибларини салоҳиятли иш берувчи ташкилотлар буюртмасига кўра индивидуал касбий таълим дастурлари асосида касбга дастлабки тайёрлаш тадбирлари молиялаштирилади;
индивидуал касбий таълим дастурларида ишлаб чиқариш объектларида амалиёт ўташ ва чет элдаги олий таълим ташкилотларида қисқа муддатли ўқув курсларида қатнашиш имконияти яратилади.

“Additional measures on assisting the employment of graduates of higher education institutions” Presidential decree (PQ-61, February 14, 2025) was adopted. The Ministry of Justice reported about this.
According to the decision, the “Step into the Future” program aimed at assisting the employment of graduates of higher education institutions will be implemented, including the following:
full support in the process of bringing the business idea to a ready-to-implement project for final stage students of higher education institutions who wish to implement their business ideas, including financing under favorable conditions;
holding open competitions among the graduates and lower-level students of higher education institutions in various fields and assisting in providing employment for the winners.
the practice of identifying the need of competent hiring organizations, including large enterprises, for highly educated professionals and shaping the requirements for the specialists will be established;
the winners of the competitions will be financed for initial training activities according to individual professional education programs as per the order of competent hiring organizations;
the possibility to undergo internships at production sites and participate in short-term courses at foreign higher education institutions will be created within individual professional education programs.