Президент Ўмон Султонлиги ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳалардаги шериклик салоҳиятини рўёбга чиқариш масалалари кўриб чиқилди.
'Президент Ўмон Султонлиги ташқи ишлар вазирини қабул қилди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни Ўмон Султонлиги ташқи ишлар вазири Бадр бин Ҳамад ал-Бусаидийни қабул қилди.
Суҳбат аввалида вазир давлатимиз раҳбарига Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саиднинг самимий саломи ва мактубини етказди.
Икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳалардаги шериклик салоҳиятини рўёбга чиқариш масалалари кўриб чиқилди.
Идоралараро ва ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар сони ортмоқда, икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокидаги бизнес тадбирлари мунтазам ўтказилмоқда.
Ўзбекистон-Ўмон инвестиция компанияси портфелини янги кооперация лойиҳалари ҳисобига кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил апрель ойида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва қўшма бизнес форуми ўтказилади.
Бундан ташқари, парламентлараро алоқаларни, маданий-гуманитар алмашинувни ривожлантириш, тўғридан-тўғри авиақатновни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Минтақавий кун тартиби, шу жумладан жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган "Марказий Осиё - Кўрфаз давлатлари" мулоқотининг иккинчи саммитига тайёргарлик юзасидан фикр алмашилди.

The President of the Sultanate of Oman received the Minister of Foreign Affairs.
Issues of realizing the potential of partnership in the trade-economic and investment-financial sectors between countries were discussed.
Image of 'The President of the Sultanate of Oman received the Minister of Foreign Affairs.'
On February 24, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, accepted the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Badr bin Hamad al-Busaidi.
At the beginning of the conversation, the minister conveyed the sincere greetings and letter of the Sultan of Oman, Haitham bin Tariq Al Said, to our country's leader.
Issues of further expanding mutually beneficial cooperation between the two countries, primarily the potential of partnership in trade-economic and investment-financial sectors, were considered.
The activation of interdepartmental and business relations was noted with satisfaction. The volume of mutual trade is increasing, the number of joint ventures is growing, and business events involving leading companies of the two countries are being held regularly.
Special attention was given to expanding the portfolio of the Uzbekistan-Oman investment company through new cooperation projects.
The next meeting of the Intergovernmental Commission and a joint business forum will be held in April of this year.
Furthermore, the importance of developing inter-parliamentary connections, cultural-humanitarian exchanges, and the establishment of a direct flight route was emphasized.
Regional agenda, including the preparations for the second summit of the "Central Asia - Gulf States" dialogue to be held in the city of Samarkand in May of this year, was discussed.