Тўртта вилоятда ер майдонларини ноқонуний сотаётганлар қўлга олинди
ДХХ матбуот хизматининг Darakchi.uz'га хабар қилишича, Навоий вилоятининг Кармана туманида яшовчи хусусий тадбиркор ўзганинг ишончига кириб, туман ҳокимлиги захирасида бўлган 1 гектар бўш ер майдонини гўёки ўзига тегишли эканлигини айтиб, унга сотиш ва мансабдор танишлари орқали кадастр ҳужжатларини расмийлаштириб бериш эвазига 2 млрд. сўм талаб қилади.
Аммо, у сўралган пул маблағидан 1 млрд. сўмни Навоий шаҳрида олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланди.
Андижон вилоятида кузатилган ҳолатда эса Хўжаобод туманида яшовчи, 1992 ва 1994 йилларда туғилган ака-ука давлат захирасида бўлган 2 гектар ер майдонини юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали харидор номига расмийлаштириб бериш эвазига 300 минг АҚШ доллари талаб қилишади.
Лекин, Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, улардан бири сўралган пул маблағидан 50 минг АҚШ долларини олган вақтида ушланди.
Фарғона вилояти Учкўприк туманидаги пахтачилик ва ғаллачиликка ихтисослашган фермер хўжалик раҳбари мазкур хўжаликнинг 50 сотих суғориладиган ер майдонини харидорга 55 минг АҚШ долларига сотишга келишиб, шундан 45 минг АҚШ долларини олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан унинг ноқонуний ҳаракатларига чек қўйилди.
Бошқа ҳолатда эса Қува туманидаги қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи масъулияти чекланган жамият раҳбари мазкур МЧЖнинг 10 сотих ер майдонини кадастр тизимидаги танишлари орқали харидор номига турар-жой сифатида расмийлаштириб бериш эвазига 35 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Тошкент шаҳар бошқармаси ҳамда Тошкент шаҳар ИИББ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда, пойтахтда яшовчи, 1964 й.т. фуқаро Тошкент туманида жойлашган ва давлат захирасида бўлган 16 сотих ер майдонининг ҳар бир сотихини 22 минг АҚШ долларидан жами 352 минг АҚШ долларига харидорга сотишга келишиб ҳамда юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали унинг номига расмийлаштириб беришни ваъда қилиб, олдиндан 30 минг АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Шунингдек, тезкор тадбир давом эттирилиб, унинг шериги бўлган – Тошкент туманида яшовчи, 1952 й.т., муқаддам фирибгарлик билан боғлиқ жинояти учун судланган шахс ҳам ушбу 30 минг АҚШ долларини олган вақтида ушланди.
Ҳозирда барча ҳолатлар юзасидан мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

According to the State Security Service report, a private entrepreneur residing in the Karmana district of Navoiy region, by gaining someone's trust, claimed that a 1-hectare vacant land area, which was a reserve of the district administration, belonged to him, and demanded 2 billion UZS for selling it and for officializing cadastral documents through his connections with officials.
However, he was caught red-handed by the officers of the State Security Service and the Department under the Prosecutor General's Office with material evidence at the time of receiving 1 billion UZS in Navoiy city.
In a case observed in Andijan region, brothers born in 1992 and 1994 and residing in Khodjaabad district demanded 300 thousand US dollars for officially transferring the ownership of 2 hectares of state reserve land to a buyer through their high-ranking acquaintances.
In a rapid response operation conducted in cooperation with other law enforcement agencies by the State Security Service, one of them was apprehended at the moment of receiving 50 thousand US dollarsout of the demanded amount.
In Fergana region, the leader of a farming enterprise specializing in cotton and wheat cultivation in Uchkuprik district agreed to sell 50 sotikhs of irrigated land to a buyer for 55 thousand US dollars and was caught by the officers of the State Security Service and the Department for the fight against economic crimes at the moment of receiving 45 thousand US dollars.
In another instance, the director of a limited liability company producing confectionery products in Kuva district was apprehended with material evidence at the moment of receiving 35 thousand US dollars for registering 10 sotikhs of land under the buyer’s name as residential property through his connections in the cadastral system.
In a rapid response operation conducted in collaboration with the Economic Crimes Against Economic Department and the Main Department of Internal Affairs of Tashkent city, a citizen born in 1964, residing in the capital, was detained at the time of receiving a pre-payment of 30 thousand US dollars after agreeing to sell each sotikh of a 16-sotikhs land area, located in Tashkent district and being a state reserve, for a total of 352 thousand US dollars to a buyer and promising to officially transfer it under the buyer’s name through his high-ranking acquaintances.
Additionally, the operation was continued, and his accomplice - a person born in 1952, residing in Tashkent district, previously convicted for fraud-related crimes, was also apprehended at the moment of receiving the same 30 thousand US dollars.
Currently, criminal cases have been initiated against the mentioned individuals under the relevant articles of the Criminal Code, and investigation proceedings are underway.