Бугун қатор ҳудудларда ёмғир ёғади
Ўзгидрометнинг хабарига кўра, бугун кундузи Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Бухоро, Навоий вилоятларида баъзи жойларда ёмғир ёғади, айрим жойларда кучли бўлади. Самарқанд, Жиззах, Қашқадарё вилоятларида кечга томон бироз ёмғир ёғиши мумкин. Республиканинг қолган ҳудудларида ёғингарчилик кутилмайди. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат 22-27° илиқ бўлади.
Пойтахтимизда ёғингарчилик кутилмайди. Шамол 3-8 м/с тезликда эсади, 10-12 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат 25-27° илиқ бўлади.
Тоғ олди ва тоғли ҳудудларида баъзи жойларда ёмғир ёғади. Республиканинг тоғли ҳудудларида қор кўчиши хавфи бор. Республиканинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида сел-сув тошқин ҳодисалари юзага келиши мумкин. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат 13-18° илиқ бўлади.

According to the report of Uzbekistan's Hydrometeorological Service, today during the day, some places in the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara, Navoi regions will experience rain, with intense rainfall in certain areas. Samarkand, Jizzakh, Kashkadarya regions might see some rain towards the evening. No precipitation is expected in the rest of the country's regions. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, with possible increases to 15-20 m/s in some areas. The temperature will be a warm 22-27°.
There is no precipitation expected in our capital. Winds will blow at a speed of 3-8 m/s, possibly increasing to 10-12 m/s. The temperature will be a warm 25-27°.
In the foothills and mountainous areas, there will be rain in some places. There is a risk of avalanches in the country's mountainous regions. The foothills and mountainous areas of the country might experience flash floods. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, with possible increases to 13-18 m/s in some areas. The temperature will be a warm 13-18°.