“Украинадаги уруш тугаса ҳам Россия билан муносабатлар нормаллашмайди“
НАТО бош котиби Марк Рютте Россия билан муносабатларни нормаллаштиришни режалаштирмаётганини маълум қилди.
'“Украинадаги уруш тугаса ҳам Россия билан муносабатлар нормаллашмайди“'ning rasmi
НАТО бош котиби Марк Рютте: Украинадаги уруш тугаса ҳам Россия билан муносабатлар нормаллашмайди.
НАТО бош котиби Марк Рютте Украинадаги уруш якунланганидан сўнг ҳам альянс Россия билан муносабатларни нормаллаштиришни режалаштирмаётганини маълум қилди.
Варшавада журналистлар билан суҳбатда Рютте “Бу содир бўлмайди. Бу ўнлаб йилларга чўзилади, чунки ишонч бутунлай йўқолган. Хавф ҳали ҳам сақланиб қолмоқда… Уруш якунланган тақдирда ҳам, Россия таҳдиди давом этади.”, дея баёнот берган.
Рюттенинг фикрига кўра, НАТО ва Россия ўртасида ўзаро ишонч йўқлиги дипломатик алоқаларни тиклашга тўсқинлик қилувчи асосий омил бўлиб қолмоқда. Рютте Москвадан келаётган таҳдид Украинадаги урушнинг фаол фазаси тугаганидан кейин ҳам давом этишини таъкидлади.
Польшага ташрифи чоғида Рютте Россиянинг НАТО ҳудудига эҳтимолий ҳужуми хавфи ҳақида ҳам фикр билдирди. Унинг таъкидлашича, бундай ҳолат альянс томонидан қатъий жавоб чораларини келтириб чиқаради:
"Агар кимдир нотўғри ҳисоб-китоб қилиб, Польшага ёки бошқа бирор иттифоқчи давлатга ҳужум уюштириш мумкин деб ўйласа, у НАТОнинг бутун қудратига рўпара бўлади. Жавобимиз ҳалокатли бўлади", — деди у.
Рютте, шунингдек, Россияни НАТО учун энг муҳим ва жиддий таҳдид деб атади. Унинг сўзларига кўра, Москва ҳарбий иқтисодиётга ўтмоқда ва ўз ҳарбий қудратини оширмоқда.
Аввалроқ, Марк Рютте Россия уч ойда НАТО бир йилда ишлаб чиқарадиган миқдордан кўпроқ ўқ-дори тайёрлаётганини таъкидлаб, бу ҳолатни "барқарор эмас" деб баҳолаган ва альянсни мудофаа саноати ҳажмини оширишга чақирган эди.

Even if the war in Ukraine ends, relations with Russia will not normalize.
NATO Secretary General Mark Rutte announced that he is not planning to normalize relations with Russia.
Image of 'Even if the war in Ukraine ends, relations with Russia will not normalize.'
NATO Secretary General Mark Rutte: The war in Ukraine ending does not mean relations with Russia will normalize.
NATO Secretary General Mark Rutte has announced that the alliance does not plan to normalize relations with Russia even after the war in Ukraine concludes.
In a conversation with journalists in Warsaw, Rutte stated “It won’t happen. It will take decades because trust has been completely lost. The risk still remains… Even if the war concludes, the threat from Russia continues,” he declared.
According to Rutte, the lack of mutual trust between NATO and Russia remains the primary obstacle to restoring diplomatic relations. Rutte emphasized that the threat from Moscow would continue even after the active phase of the war in Ukraine ends.
During his visit to Poland, Rutte also expressed his views on the potential threat of a Russian attack on NATO territory. He remarked that such an incident would provoke a decisive response from the alliance:
"If someone makes the wrong calculation and thinks it’s possible to attack Poland or any other ally, they will face the full force of NATO. Our response will be devastating," — he stated.
Rutte also labelled Russia as the most significant and serious threat to NATO. According to his words, Moscow is moving to a military economy and increasing its military capability.
Previously, Mark Rutte had emphasized that Russia is producing more ammunition within three months than NATO does in a year, evaluating this situation as "unsustainable" and calling on the alliance to increase the volume of its defense industry.