Шакарга акциз тўлови бекор қилиниши белгиланди
Президент раислигида ўтказилаётган йиғилишда ҳозирда қандолатчилик ва салқин ичимликлар тармоғи маҳаллий саноатнинг драйверига айланиб улгургани ва уларни қўллаб-қувватлаш муҳимлиги таъкидланди.
Шу боис шакарга акциз тўлови бекор қилиниши белгиланди. Қуруқ сут импортига қўйилган чекловлар ҳам олиб ташланади.
Бунинг ҳисобига қарийб 40 минг одам ишлайдиган 5,5 минг қандолат ва салқин ичимлик ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг йиллик айланмаси камида 50 триллион сўмга етади.
Ҳозирда 2,5 мингга яқин ресторан ва кафе ҚҚС тўламоқда. Йил бошидан уларга ҚҚСнинг 20 фоиздан 40 фоизгача қисмини “кэшбек” сифатида қайтариш тизими жорий қилинган эди. Лекин, ҳозиргача  бу имтиёздан бор-йўғи 69 та умумий овқатланиш корхонаси фойдалангани кўрсатиб ўтилди.
Масалан, салқин ичимлик, торт, музқаймоқ каби 200 дан зиёд маҳсулот алоҳида-алоҳида сотилса, “кэшбек” берилмаяпти. Ваҳоланки, уларга ҳам  ҚҚС тўланган.
Солиқ қўмитасига бу борадаги тушунмовчиликларни тартибга солиб, адолатли тизимни йўлга қўйиш топширилди.

In the meeting chaired by the President, it was emphasized that the confectionery and soft drink sector has already become a driver of the local industry and supporting them is important. was highlighted.
Therefore, the excise tax on sugar was decided to be abolished. Restrictions on the import of powdered milk will also be lifted.
As a result, nearly 40,000 people work in approximately 5,500 confectionery and soft drink manufacturing enterprises, with their annual turnover reaching at least 50 trillion soms.
Currently, close to 2,500 restaurants and cafes are paying VAT. Since the beginning of the year, a system of refunding 20 to 40 percent of the VAT as “cashback” was introduced for them. However, so far, only 69 dining enterprises have taken advantage of this privilege.
For instance, no "cashback" is provided for over 200 products like soft drinks, cakes, ice cream, etc., when sold separately. Even though VAT is paid for them as well.