Ўзбекистонда коррупцияга қарши кураш соҳасидаги навбатдаги жавобгарликлар қаторида бир неча масъул шахслар қўлга олинди.
'Пора илдиз отган мансаблар: таълимдан то экологиягача'ning rasmi
Ўзбекистонда коррупцияга қарши кураш соҳасидаги навбатдаги жавобгарликлар қаторида бир неча масъул шахслар қўлга олинди. Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент томонидан ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида таълим, божхона, фавқулодда вазиятлар ва экология соҳаларидаги мансабдорлар пора олаётган пайтда ушланди.
Тарих ўқитувчисини лавозимга “сотган” раҳбар
Пойтахтдаги туманлардан бирида мактабгача ва мактаб таълими бўлими бошлиғи тарих фанидан дарс берувчи ўқитувчини мактаб директорлигига тайинлаш учун 3 минг АҚШ доллари талаб қилди. Пулни ўз хизмат хонасида олган пайтда уни тезкор хизмат ходимлари ашёвий далиллар билан ушлади.
Божхонада “муаммосиз” ўтиш учун 2700 доллар
Тошкент вилоятидаги “Янгийўл” ТИФ божхона пости инспектори экспорт-импорт жараёнини муаммосиз ташкил қилиш учун 2700 доллар пора олган пайтда қўлга олинди. У Қозоғистондан келаётган буғдой юкларини расмийлаштиришда суиистеъмол қилгани аниқланди.
Болалар боғчаси очиш – “ёзма рухсат” 200 доллар
Самарқанд вилояти Жомбой туманидаги ФВБ бошлиғи хонадонда хусусий боғча очмоқчи бўлган фуқарога ёнғин хавфсизлиги бўйича ижобий хулоса бериши ва раҳнамолик қилиши учун 200 доллар талаб қилди. Пулни олган пайтда у ҳам далиллар билан қўлга олинди.
Карьер очиш учун экология раҳбари 2000 доллар олди
Пахтачи тумани Экология бўлими раҳбари хусусий жамиятга карьер фаолиятини амалга ошириш, тош-шағал қазиб олиш ва экологик хулоса бериш эвазига 2000 АҚШ доллари олган пайтда қўлга олинди. У келгусидаги фаолиятга раҳнамолик қилишни ҳам ваъда қилган.
Жавобгарлик ва тергов жараёни
Барча ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 210-моддаси (пора олиш) бўйича ишлар қўзғатилган. Қолаверса, ушбу мансабдор шахсларга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилиб, тергов ҳаракатлари бошланган.
Хулоса: Тизим ичидаги чирик илдизлар
Бу ҳолатлар яна бир бор кўрсатдики, мансабдаги шахс ўз ваколатини фақат хизмат учун эмас, фойда келтирадиган восита сифатида ҳам кўришда давом этмоқда. Вақтинча эркинлик учун ўз вужудини пулга сотган раҳбарлар қанча бола таълими, соғлиги ва хавфсизлиги эвазига бойиб келгани

In Uzbekistan, several responsible persons were detained along with the next charges in the field of combating corruption. As a result of operational measures carried out by the State Security Service and the Department under the Prosecutor General's Office, officials in the fields of education, customs, emergency situations, and ecology were detained while receiving bribes.
The leader who "sold" a history teacher for a position
In one of the districts of the capital, the head of the preschool and school education department demanded 3,000 US dollars to appoint a history teacher as the school principal. When he received the money in his office, the operatives detained him with material evidence.
$2,700 for smooth passage at customs
An inspector of the "Yangiyul" customs post in the Tashkent region was detained while receiving a bribe of $2,700 for the smooth organization of the export-import process. It was established that he abused the cargo of wheat arriving from Kazakhstan.
Opening a kindergarten - "written permission" $200
The head of the Department of Emergency Situations of the Jomboy district of the Samarkand region demanded $200 to provide a positive conclusion on fire safety and supervise a citizen who wanted to open a private kindergarten in his apartment. At the time of receiving the money, he was also arrested with evidence.
The head of ecology received $2,000 to open a quarry.
The head of the Pakhtachinsky District Department of Ecology was detained while receiving $2,000 from a private company in exchange for carrying out quarry operations, mining gravel, and issuing an environmental report. He also promised to supervise future activities.
Accountability and investigation process
Cases have been initiated under Article 210 (bribery) of the Criminal Code. In addition, a preventive measure of detention was applied to these officials, and investigative actions were initiated.
Summary: Rotten roots within the system
These circumstances once again showed that a person holding a position continues to view their authority not only for the sake of service, but also as a means of generating profit. It's impossible not to talk about how many leaders who sold their bodies for money for temporary freedom have become rich at the expense of children's education, health, and safety.