Унинг ўрнини Фридрих Мерц эгаллади
Германия собиқ канцлери Олаф Шольц лавозимни тарк этар экан, у Бундесвер — мамлакат қуролли кучлари оркестри иштирокида тантанали тарзда кузатиб қўйилди. Машъалалар, ҳарбий мусиқа ва махсус расмий маросим “прусс”анъаналарига таянган ҳолда ўтказилди.
Бу Германияда энг юксак ҳурмат ифодаси бўлиб, бундай маросим фақат канцлер, президент ёки мудофаа вазирларига насиб этади. Шолтс ўз танловига кўра уч мусиқий асарни ижро эттирди: “The Beat”нинг “In my live” қўшиғи, Бах мусиқасидан парча ва Арета Франклиннинг “Respekt” асари.
У маросимда сўзга чиқиб, ўз ҳамкасблари ва бутун халққа раҳмат айтди.
Ҳокимият алмашинуви — демократиянинг ажралмас қисми, биз уни ҳимоя қилишимиз керак. Германия кучли бўлиши учун биз биргамиз,— дейди Олаф Шольц.
У, шунингдек, Германия тезроқ ва замонавийроқ бўлиши кераклигини таъкидлади ва ўз ҳукуматининг бу йўлда мустаҳкам пойдевор қўйганини қайд этди. Канцлерликни “катта шараф” деб атаган Шольц, янги канцлер Фридрих Мерцга омад тилади.

Olof Scholz resigned
As former German Chancellor Olof Scholz left office, he was ceremoniously seen off with the participation of the Bundeswehr - the Armed Forces Orchestra of the country. Torches, military music, and a special official ceremony were performed based on Prussian traditions.
This is the highest expression of respect in Germany, and such a ceremony is reserved only for the Chancellor, President, or Minister of Defense. Scholz performed three musical pieces of his choice: "In My Life" by The Beatles, an excerpt from Bach's music, and Aretha Franklin's "Respect."
Speaking at the ceremony, he thanked his colleagues and the entire nation. "The transfer of power is an integral part of democracy, we must protect it. We are together to make Germany strong," Scholz said.
He also emphasized that Germany needs to become faster and more modern, noting that his government has laid a solid foundation on this path. Scholz, who called the chancery a "great honor," wished the new chancellor, Friedrich Mertz, good luck.