"Қолишим ёки кетишимни мен ҳал қилмайман" - Қодиров
Россияликлар Чеченистон раҳбари Рамзан Қодировнинг истеъфога чиқиш ҳақидаги сўзларини нотўғри тушунишган. Бу ҳақда Қодировнинг шахсан ўзининг Telegram-каналида маълум қилди.
Маълумки бугун, 6 май куни Рамзан Қодировнинг истеъфога чиқишни сўрагани ҳақидаги баёноти оммавий ахборот воситаларида тарқалган эди.
Қодировнинг сўзларига кўра, у Чеченистон раҳбари лавозимида қолиш ёки кетишни шахсан ўзи ҳал қилмайди. Шу билан бирга, у федерал марказга истеъфо ҳақида мурожаат қилганини рад этмади.
«Ҳа, мен бундай илтимос ёки таклиф билан чиқишим мумкин. Аммо мен қанчалик сўрамай, қанчалик гапирмай, бундай қарорни ягона инсон — Владимир Владимирович Путин қабул қилади», — деб ёзди Чеченистон раҳбари ўз блогида.
Бундан аввал сиёсатшунос Станислав Тарасов «Лента.ру» нашри билан суҳбатда Қодировнинг эҳтимолий ворислари ҳақида фикр билдирган эди
Унинг таъкидлашича, бу ҳақда гапириш ҳозирча мушкул, аммо улар орасида "Аҳмат" махсус гуруҳи қўмондони, Россия Мудофаа вазирлигининг бош ҳарбий-сиёсий бошқармаси бош муовини генерал-лейтенант Апти Алаудинов ёки Қодировнинг ўғилларидан бири бўлиши мумкин.

Russians misunderstood the statements about the resignation of Chechen leader Ramzan Kadyrov. This was announced on Kadyrov's own Telegram channel. he stated.
As is known, today, May 6, the statement regarding Ramzan Kadyrov's request for resignation was spread in the mass media here.
According to Kadyrov, he does not personally decide whether to stay or leave the position of the Chechen leader. At the same time, he did not deny having appealed to the federal center for resignation.
«Yes, I can make such a request or proposal. But no matter how much I ask, no matter how much I speak, only one person — Vladimir Vladimirovich Putin makes such a decision», — wrote the Chechen leader in his blog.
Previously, political scientist Stanislav Tarasov expressed his thoughts about Kadyrov's potential successors in an interview with «Lenta.ru» publication.
According to him, it is still difficult to discuss this, but among the contenders could be the commander of the "Akhmat" special forces group, the deputy chief of the main military-political department of the Ministry of Defense of Russia, Lieutenant General Apti Alaudinov, or one of Kadyrov's sons.