Президент Хитойда юз берган фожиа юзасидан Си Сзинпинга таъзия йўллади
Гуйчжоу провинциясида кучли шамол дарёда сузиб юрган тўртта сайёҳлик кемасини ағдариб юбориши оқибатида 10 киши ҳалок бўлганди.
'Президент Хитойда юз берган фожиа юзасидан Си Сзинпинга таъзия йўллади'ning rasmi
Хитойнинг Гуйчжоу провинциясида юз берган фожиа оқибатида кўплаб инсонлар ҳаётдан кўз юмгани ва жароҳат олгани муносабати билан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпинга таъзия йўллади. Бу ҳақда президент матбуот котиби Шерзод Асадов маълум қилди.
Унинг билдиришича, давлат раҳбари ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдириб, жабрланганлар тез орада соғайиб кетишини тилаган.
Хитойнинг Гуйчжоу провинциясида нима бўлган эди?
2025 йилнинг 4 май куни Хитойнинг Гуйчжоу провинциясида кучли шамол дарёда сузиб юрган тўртта сайёҳлик кемасини ағдариб юбориши оқибатида 10 киши ҳалок бўлган эди.
Ҳалок бўлганларнинг сўнггиси 5 май куни сувдан чиқариб олинган. Қолган йўловчилар қутқарувчилар томонидан қирғоққа олиб чиқилган.
Хитой ОАВнинг ёзишича, 70 киши тиббий ёрдам сўраб мурожаат қилган. Уларнинг барчасининг аҳволи қониқарли.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sent condolences to the Chairman of the People's Republic of China Xi Jinping in connection with the loss of many lives and injuries as a result of the tragedy in Guizhou Province, China. This was announced by the press secretary of the president, Sherzod Asadov.
According to him, the head of state expressed his condolences to the families and relatives of the deceased and wished the injured a speedy recovery.
What happened in China's Guizhou province?
On May 4, 2025, 10 people died in China's Guizhou province when strong winds overturned four tourist ships sailing in the river.
The last of the deceased was recovered from the water on May 5. The remaining passengers were brought ashore by rescuers.
According to Chinese media, 70 people sought medical help. All of them are in satisfactory condition.