Навоийда олтин ўғрилари қўлга тушди
3 нафар ўғри Навоий КМКнинг ишчиси бўлган. Улар тил бириктириб, таркибида соф олтин бўлган 2 кг ярим тайёр маҳсулотни ўғирламоқчи бўлишган.
'Навоийда олтин ўғрилари қўлга тушди'ning rasmi
ДХХ Матбуот хизматининг хабар беришича, “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ Шимолий кон бошқармасига қарашли 3-сонли Гидрометаллургия заводида фаолият юритувчи 2 нафар смена устаси ва 1 нафар бўлинма аппаратчиси осон бойлик орттириш ниятида ўзаро олдиндан тил бириктиради.
Улар келгусида талон-торож қилиш мақсадида таркибида кўп миқдорда олтин моддаси мавжуд бўлган оғирлиги 2 кг ярим тайёр маҳсулотни завод ичидаги ҳаво тозалаш қувурига яшириб қўйишади.
Давлат хавфсизлик хизматининг Навоий вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ички ишлар органлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда “Олтин илинжи”даги ушбу шахсларнинг ноқонуний ҳаракатларига нуқта қўйилди.
Тегишли хулосага кўра, мазкур ярим тайёр маҳсулот таркибида жами 1 кг 523 грамм соф олтин борлиги аниқланиб, унинг баҳоси 2 млрд 102 млн сўмни ташкил этади.
Ҳолат юзасидан ушбу шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг 25, 169-моддаси 4-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Gold thieves were caught in Navoi.
Three thieves pretended to be workers at the Navoi Mining and Metallurgy Combinat. They conspired to steal 2.5 kg of finished product containing pure gold.
Image of 'Gold thieves were caught in Navoi.'
According to the press service of the State Security Service, two shift supervisors and one unit operator at the 3rd Hydrometallurgy Plant, belonging to the Northern Mining Department of the “Navoi Mining and Metallurgy Combinat” Joint-Stock Company, conspired to illicitly gain wealth.
With the intention of future plunder, they hid a semi-finished product weighing 2.5 kilograms, containing a large amount of gold, inside an air purification pipe within the plant.
During a rapid operation conducted by the State Security Service of Navoi region in collaboration with the internal affairs agencies, the illegal actions of these individuals, driven by the “Lure of Gold”, were terminated.
According to the relevant conclusion, it was determined that this semi-finished product contained a total of 1 kilogram 523 grams of pure gold, valued at 2 billion 102 million Uzbek soms.
In relation to this case, criminal proceedings have been initiated against these individuals under part 4, paragraph “a” of Article 25, 169 of the Criminal Code, and investigative actions are being conducted.