Сўнги бир ҳафтада энергияга 37,9 млрд сўм зарар етказилди
7 кун ичида истеъмолчилар томонидан энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланилган 92 та ҳолат аниқланди. Бу ҳақда Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси маълум қилди.
Қайд этилишича, 15,6 млн кВт⋅соат электр энергияси (32,4 млрд сўм) ва 1,8 млн метр куб табиий газ (5,4 млрд сўм) талон-торож қилиниши натижасида жами 37 млрд 921 млн сўм зарар қайта ҳисоб-китоб қилинган.
Шунингдек, истеъмолчилар томонидан энергия ресурсларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик бўйича 126 та маъмурий иш расмийлаштирилган.
“Қоидабузар истеъмолчиларга нисбатан белгиланган тартибда чоралар кўрилиб, тегишли ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза этувчи органларга тақдим қилинди”,— дейилади хабарда.

In 7 days, 92 cases of illegal use of energy resources by consumers were identified. This was reported by the Inspection for Control over the Use of Electricity, Petroleum Products and Gas.
It is noted that as a result of the embezzlement of 15.6 million kWh of electricity (32.4 billion soums) and 1.8 million cubic meters of natural gas (5.4 billion soums), a total of 37 billion 921 million soums of damages were recalculated.
In addition, 126 administrative cases related to violations of the rules for the use of energy resources by consumers have been registered.
"Measures have been taken against the violating consumers in the prescribed manner, and the relevant documents have been submitted to law enforcement agencies," the report says.