Ўзбекистон суверен кредит рейтингида "барқарор"дан "ижобий" даражага яхшиланди
S&P Global Ratings халқаро агентлиги Ўзбекистоннинг суверен кредит рейтинги прогнозини “барқарор” даражадан “ижобий” даражага яхшилади.
Президент ёрдамчиси бундай баҳо жаҳон молия ҳамжамиятининг Ўзбекистонда президент раҳбарлигида олиб борилаётган ислоҳотларга бўлган ишончи ортиб бораётганидан далолат бериши ҳамда танланган йўл тўғрилигини кўрсатишини таъкидлади.
“Давлатимиз раҳбарининг саъй-ҳаракатлари туфайли мамлакатимиз хорижий инвесторлар учун янада жозибадор бўлди, бу эса иқтисодий ўсишга хизмат қилмоқда ва фуқаролар ҳаёт сифати яхшиланишига бевосита таъсир кўрсатмоқда.
Мамлакатимизнинг суверен кредит рейтингини ошириш бўйича ишчи гуруҳ раҳбари сифатида мен ҳар қандай натижани нафақат сақлаб қолиш, балки янада яхшилаш зарур эканини чуқур ҳис қиламан. Шу маънода, барча манфаатдор томонларнинг ҳамкорлиги ва комплекс ёндашувини талаб қиладиган катта ишлар ҳали олдинда, — деб ёзади Саида Мирзиёева.

Uzbekistan's sovereign credit rating has been upgraded from "stable" to "positive".
S&P Global Ratings international agency has improved the sovereign credit rating outlook of Uzbekistan from “stable” to “positive”.
The president's assistant emphasized that such an assessment indicates the increasing confidence of the global financial community in the reforms being carried out under the leadership of the president in Uzbekistan, and shows the correctness of the chosen path.
“Thanks to the efforts of our state leader, our country has become more attractive to foreign investors, which serves economic growth and directly impacts the improvement of the quality of life of our citizens.”
As the head of the working group on improving our country's sovereign credit rating, I deeply feel that it is necessary not just to maintain any result, but to further improve it. In this sense, there is still a lot of work ahead that requires the cooperation and integrated approach of all stakeholders, — writes Saida Mirziyoyeva.