Германияда 600 мингдан ортиқ киши сурункали чарчоқ синдромидан азият чекмоқда
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) бу касалликни 1969 йилдан буён неврологик касаллик сифатида таснифлаб келади.
'Германияда 600 мингдан ортиқ киши сурункали чарчоқ синдромидан азият чекмоқда'ning rasmi
“Тиш юваман — дам оламан, овқатланаман — яна ётаман. Дўстлар билан кўришсам, таймер қўяман: 20 дақиқа. Чунки бундан ортиғига кучим етмайди”, — дейди “DW” нашри билан суҳбатда бўлган бемор.
Германияда 600 мингдан ортиқ киши бугунги кунда сурункали чарчоқ синдроми(МЕ/CФС — мииалгик энсефаломиэлит яъни сурункали чарчоқ синдроми) билан яшамоқда. Бу ҳақда Немис ME/CFS жамияти хабар бермоқда.
Сурункали чарчоқ синдроми билан касалланганлар дам олишдан сўнг ҳам ўзини ҳолдан тойган ҳис қилади. Беморлар уйқу бузилиши, диққатни жамлай олмаслик ва қон айланиши муаммоларига дуч келади. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) бу касалликни 1969 йилдан буён неврологик касаллик сифатида таснифлаб келади.
Пандемиягача бу синдром бутун дунё бўйича 17 миллион кишида, Германияда эса 250 минг нафар одамда кузатилган. COVID-19 пандемиясидан кейин эса бу кўрсаткич деярли икки бараварга ошди:
2023 йилга келиб Германияда 620 минг бемор қайд этилди. Мутахассислар бу касаллик аёлларда эркакларга қараганда уч баравар кўпроқ учрашини таъкидламоқда.
Касаллик билан яшаётган Ларисанинг айтишича, у ҳар бир кунини “жанг” деб атайди — ва бу жангларда доимий равишда мағлуб бўлади.
“Мен ҳеч нарса ҳис қилмайман. Шунчаки ётаман. Бошқа ҳеч нарсага қурбим етмайди”, — дейди у.
Бугунги кунгача ME/CFS синдромининг сабаблари билан курашувчи махсус даволаш усули мавжуд эмас. Даволаш фақатгина симптомларни енгиллаштиришга қаратилган: бу оғриқ, уйқусизлик, қон айланиши бузилиши ёки хавотирли ҳолатлар бўлиши мумкин.

In Germany, more than 600 thousand people today live with chronic fatigue syndrome (ME/CFS - myalgic encephalomyelitis, i.e., chronic fatigue syndrome). This was reported by the German company ME/CFS.
Patients with chronic fatigue syndrome feel exhausted even after rest. Patients experience sleep disturbances, inability to concentrate, and circulatory problems. The World Health Organization (WHO) has classified this disease as a neurological disease since 1969.
Before the pandemic, this syndrome was observed in 17 million people worldwide, and in Germany - in 250 thousand people. After the COVID-19 pandemic, this figure almost doubled:
By 2023, 620 thousand patients were registered in Germany. Experts note that this disease occurs three times more often in women than in men.
Larisa, living with illness, says that she calls every day a "battle" - and in these battles, she constantly loses.
"I don't feel anything. I just lie down. "I can't afford anything else," he said.
To date, there is no specific treatment method for the causes of ME/CFS syndrome. Treatment is aimed only at alleviating symptoms: this can be pain, insomnia, circulatory disorders, or anxiety.