Президент Бутунжаҳон триатлон иттифоқи раҳбарини қабул қилди
26 май куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳридаги триатлон ва паратриатлон бўйича жаҳон кубоги доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Бутунжаҳон триатлон иттифоқи раҳбари Антонио Фернандес Ариманини қабул қилди. Бу ҳақда Президент Матбуот хизмати хабар берди.
Ушбу нуфузли глобал ташкилот билан мазкур спорт турини оммалаштириш ва Ўзбекистонда миллий триатлон мактабини қўллаб-қувватлаш борасидаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилган.
Мамлакатимизда триатлон жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Миллий федерация фаолият кўрсатмоқда, мунтазам равишда халқаро мусобақалар ўтказилмоқда, ўзбекистонлик спортчилар қитъа ва жаҳон рейтингларида ўз ўринларини мустаҳкамлаб бормоқда.
Спортчилар, мураббийлар, ҳакамлар ва спорт менежерларини тайёрлаш, замонавий инфратузилмани яратиш соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш ва эксперт кўмаги дастурларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

On May 26, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Antonio Fernandes Arimany, the head of the International Triathlon Union, who was in the city of Samarkand within the framework of the World Cup in triathlon and paratriathlon. This was reported by the Presidential Press Service.
Issues of further expanding practical cooperation with this prestigious global organization to popularize this type of sport and support the national triathlon school in Uzbekistan were discussed.
The rapid development of triathlon in our country was noted with satisfaction. The national federation is active, international competitions are regularly held, and Uzbek athletes are strengthening their positions in continental and world rankings.
Special attention was given to the development of cooperation in the training of athletes, coaches, judges, and sports managers, the creation of modern infrastructure, and the implementation of expert assistance programs.