Трамп: “Путин Россиядаги ҳарбий аэродромларга уюштирилган ҳужумларга жавобсиз қолдирмаслигини билдирди”
АҚШ собиқ президенти Дональд Трамп Россия президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилганини маълум қилди.
'Трамп: “Путин Россиядаги ҳарбий аэродромларга уюштирилган ҳужумларга жавобсиз қолдирмаслигини билдирди”'ning rasmi
Учрашув чоғида томонлар яқинда Украина хавфсизлик хизмати (СБУ) томонидан амалга оширилган “Тўр” операцияси доирасидаги воқеаларни муҳокама қилган.
Трамп ўзининг Truth Social тармоғида ёзишича, суҳбат 1 соат 15 дақиқа давом этган ва “яхши” ўтган, бироқ ҳали “зудлик билан тинчликка олиб келувчи” даражада бўлмаган.
“Президент Путин аэродромларга қилинган ҳужумга жавобан чоралар кўришга мажбур бўлишини қатъий айтди”, — дейди Трамп.
Шунингдек, етакчилар Эрон ва АҚШ ўртасидаги ядровий битимни ҳам муҳокама қилган. Трампнинг сўзларига кўра, у Путин билан Эроннинг ядровий қуролга эга бўлмаслиги кераклиги борасида якдил фикрга келган.
“Мен президент Путинга Эронда ядровий қурол бўлиши мумкин эмаслигини айтдим. У эса бу масала бўйича Эрон билан музокараларга қўшилиш ва жараённи тезроқ ҳал этишда кўмаклашишга тайёрлигини билдирди”, — дея қайд этди Трамп.

During the meeting, the parties discussed the events that took place as part of the “Net” operation recently conducted by the Security Service of Ukraine (SBU).
According to Trump's post on his Truth Social network, the conversation lasted 1 hour and 15 minutes and went “well”, but it still hasn’t reached a level that “immediately leads to peace”.
“President Putin firmly stated that he would be forced to respond to the attacks on the airports,” says Trump.
Additionally, the leaders also discussed the nuclear deal between Iran and the United States. According to Trump, he and Putin unanimously agreed that Iran should not possess nuclear weapons.
“I told President Putin that Iran should not have nuclear weapons. He then expressed his readiness to join the negotiations with Iran and to facilitate a quicker resolution of the issue,” Trump noted.