Ҳиндистонда вертолёт ҳалокатга учради
Фожиа Ҳиндистоннинг Уттаракханд штатида якшанба куни эрталаб юз берди. Кедарнатҳдан Гупткаршига учаётган вертолёт Aryan Airlines хусусий ширкатига тегишли эди.
Times of India хабарига кўра, ҳалокатга ноқулай об-ҳаво шароити сабаб бўлиши мумкин. Воқеа жойида қутқарув хизматлари ва полиция ишламоқда.
Штат бош вазири Пушкар Сингх Дҳами ҳамдардлик билдирди:
"Вертолёт ҳалокати ҳақида жуда қайғули хабар олинди. Маҳаллий ҳокимият ва қутқарув гуруҳлари қидирув ва қутқарув ишларида иштирок этмоқда".
Бу сўнгги ҳафталарда минтақада юз берган биринчи вертолёт ҳалокати эмас. Расмийлар самолётларнинг техник ҳолати ва уларнинг парвоз шартлари устидан назоратни кучайтиришни режалаштирмоқда.
12 июнь куни Ҳиндистоннинг Аҳмадобод шаҳрида бортида 242 киши бўлган Air India йўловчи самолёти тиббиёт коллежи биносига қулаб тушди. Фақат бир киши тирик қолди.
Air India авиакомпанияси қурбонлар оилаларига 10 миллион рупий (тахминан 117 минг доллар) товон пули ва жароҳатланган шахсга ёрдам ваъда қилган.

The tragedy occurred in the state of Uttarakhand in India on Sunday morning. The helicopter flying from Kedarnath to Guptkashi belonged to the private company Aryan Airlines.
According to Times of India, adverse weather conditions could be the cause of the accident. Rescue services and police are operating at the site of the incident.
The State's Chief Minister, Pushkar Singh Dhami, expressed his condolences:
"We received the very saddening news about the helicopter crash. The local authorities and rescue teams are participating in the search and rescue operations".
This is not the first helicopter crash in the region in the past weeks. Officials plan to intensify control over the technical condition of the aircraft and their flight conditions.
On June 12, an Air India passenger plane carrying 242 people crashed into a medical college building in the city of Ahmadabad, India. Only one person survived.
Air India has promised compensation of 10 million rupees (approximately 117 thousand dollars) to the families of the victims and assistance to the injured person.