АҚШ аҳолиси Трампга “совға” тайёрлаяпти
Эртага, 4 июль АҚШнинг Мустақиллик куни муносабати билан мамлакатнинг кўплаб шаҳарларида Президент Дональд Трамп сиёсатига қарши оммавий норозилик намойишлари ўтказилиши режалаштирилган. Бу ҳақда The Economic Times хабар берди
Нашр маълумотларига кўра, “Америкага озодлик” номи остида ўтказиладиган бу митинглар мамлакатнинг Мустақиллик кунига тўғри келади. Таъкидланишича, бу ҳаракатлар Трамп маъмуриятидан норозилик кайфиятининг кучайиб бораётган фонида аввалги норозилик тўлқинининг қайта бошланиши сифатида қаралмоқда.
Акция ташаббускори сифатида “Аёллар юриши” ташкилоти кўрсатилган. Улар ўз веб-сайтида режалаштирилган норозилик тадбирлари ҳақида маълумот жойлаштирган. Ташкилотчилар митинглар, юришлар, баннерлар илиш, рақсли норозилик чиқишлари ва маҳаллий байрамларни ўтказишга чақирмоқда.
Ҳозиргача мамлакат бўйлаб 200 га яқин тадбир режалаштирилган, бу эса яқинда ўтказилган “Қиролларга йўқ” протестларига нисбатан қизиқишнинг нисбатан паст эканини кўрсатмоқда.
“Таниқли озодлик ва қувонч қўшиқлари билан 4 июль куни биз кўчаларга чиқамиз. Америка озодлиги орзуси барчамизга тегишли ва биз бу ваъданинг рўёбга чиқиши йўлида тўхтамаймиз – ҳозир ҳам, кейин ҳам”, дейилади ташкилот сайтида.
“Аёллар юриши”, шунингдек, бу ҳаракатлар “АҚШни миллиардерлар ҳокимияти, қашшоқлик, ноқонуний фармонлар ва қўрқув сиёсатидан озод қилиш”га қаратилганини билдирган. Шу билан бирга, “Axios” нашри Оқ уйдан режалаштирилган намойишлар бўйича изоҳ сўраган.
“Президент Трамп қарийб 80 миллион овоз олди ва Американи яна буюк қилиш бўйича тарихий мандатни қўлга киритди – у буни катта миқёсда амалга оширяпти”, деган Оқ уй вакили Лиз Хюстон ўз баёнотида.

Tomorrow, July 4th, in honor of the Independence Day of the USA, numerous cities across the country are planning to hold mass protests against President Donald Trump's policies. This was reported by The Economic Times here.
According to the publication, these rallies, under the name “Freedom for America”, coincide with the country's Independence Day. It is noted that these movements are seen as a resurgence of the previous wave of protests against the backdrop of growing discontent with the Trump administration.
The initiator of the action is identified as the "Women's March" organization. They have posted information about the planned protest events on their website. The organizers are calling for rallies, marches, hanging banners, performing protest dances, and holding local celebrations.
So far, nearly 200 events have been planned nationwide, which shows a relatively low interest compared to the recent “No to Kings” protests.
“On July 4th, with famous songs of freedom and jubilation, we will take to the streets. The dream of liberty in America belongs to all of us, and we will not stop in ensuring its realization – not now, not ever,” says the organization's website.
The "Women's March" has also stated that these actions are aimed at “liberating the US from the rule of billionaires, poverty, illegal decrees, and politics of fear.” Meanwhile, “Axios” has requested comments from the White House regarding the planned demonstrations.
“President Trump received nearly 80 million votes and obtained a historic mandate to make America great again – and he is doing this on a grand scale,” said White House spokesperson Liz Houston in her statement.