Шавкат Мирзиёев ИҲТ саммитининг маданий тадбирларида иштирок этди
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг 17-саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ҳамроҳлигида Ағдам шаҳридаги "Иморат" тарихий-меъморий мажмуасига ташриф буюрди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Бу ерга Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар делегациялари раҳбарлари ҳам келди.
Ағдам шаҳри Озарбайжоннинг ғарбий қисмида, Қорабоғ туманида жойлашган. 2021 йилдан бошлаб шаҳар инфратузилмаси фаол тикланмоқда: янги мактаблар, болалар боғчалари, уй-жойлар, маъмурий бинолар қурилмоқда.
"Иморат" мажмуасида Қорабоғ хонлиги асосчиси Паноҳ Алихоннинг саройи ва мақбараси жойлашган. 2024 йилда мажмуа реставрация ишлари ва археологик тадқиқотлардан сўнг қайта очилди.
Бу ерда Қорабоғ тулпорлари парки ва интерактив музей ташкил этилган.
Етакчилар мажмуада яратилган шароитлар, бунёдкорлик ишлари билан танишди. Меҳмонлар эътиборига Озарбайжон Қорабоғининг бой маданияти ва анъаналарини акс эттирувчи Қорабоғ тулпорлари иштирокидаги "Зафар" номли маданий дастур тақдим этилди.

In the framework of the 17th summit of the Economic Cooperation Organization, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, accompanied by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, visited the "Imarat" historical-architectural complex in the city of Aghdam. This was reported by the Presidential Press Service.
Leaders of delegations from member countries of the Economic Cooperation Organization also came here.
The city of Aghdam is located in the western part of Azerbaijan, in the Karabakh region. Since 2021, the city's infrastructure is actively being restored: new schools, kindergartens, residential buildings, and administrative buildings are being constructed.
The "Imarat" complex houses the palace and mausoleum of Panah Ali Khan, the founder of the Karabakh Khanate. The complex was reopened in 2024 after restoration work and archaeological research.
A park of Karabakh horses and an interactive museum have been established here.
The leaders familiarized themselves with the conditions created in the complex, and construction works. A cultural program named "Victory" involving Karabakh horses, reflecting the rich culture and traditions of Azerbaijani Karabakh, was presented to the guests.