Бугун қандай об-ҳаво кузатилади?
Унга кўра, Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзон кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 25-30 даража, кундузи 34-39 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзон кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 34-39 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзон кузатилади. Ҳарорат кечаси 25-30 даража, кундузи 38-43 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 28-33 даража иссиқ бўлади.

In the Republic, the temperature will be cooler than on the days off.
According to it, in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no expected precipitation. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, intensifying in some areas up to 13-18 m/s, accompanied by dust storms. The temperature will be 18-23 degrees at night, and 32-37 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no expected precipitation. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, intensifying in some areas up to 13-18 m/s, dust storms might occur. The temperature will be 25-30 degrees at night, and 34-39 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no expected precipitation. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, intensifying in some areas up to 13-18 m/s, dust storms might occur. The temperature will be 22-27 degrees at night, and 34-39 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no expected precipitation. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, intensifying in some areas up to 13-18 m/s, dust storms might occur. The temperature will be 25-30 degrees at night, and 38-43 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no expected precipitation. The wind will blow from the east at speeds of 5-10 m/s. The temperature will be 22-27 degrees at night, and 35-40 degrees during the day.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no expected precipitation. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, in some places it may strengthen up to 13-18 m/s. The temperature will be 17-22 degrees at night, and 28-33 degrees during the day.