Путин Зелениский билан учрашмоқчими?
Россия етакчиси Украина билан учинчи раунд музокараларни, ҳатто етакчилар даражасида ҳам ўтказишга тайёр.
'Путин Зелениский билан учрашмоқчими?'ning rasmi
Россия президенти Владимир Путин ва бошқа расмийлар Украина билан учинчи раунд музокараларни, ҳатто етакчилар даражасида ҳам ўтказишга қарши эмас. Бу ҳақда Туркия ташқи ишлар вазири Хоқон Фидан TRT Haber телеканалига берган интервьюсида эълон қилди.
Унинг сўзларига кўра, Россия ва Украина учун тинчликка энг яқин бўлган пайт Истанбулдаги музокаралар эди. Россия ҳозирда музокараларнинг учинчи раундига тайёр ва қарши томоннинг жавобини кутмоқда.
Раҳбарлар учрашуви билан боғлиқ янгилик шуки, аввалгига нисбатан ҳамма, жумладан, жаноб Путин ҳам ҳозирги суҳбатдошлари билан учрашишда муаммо кўрмаяпти. Жаноб Трамп, Путин ва Зеленский бизнинг президентимиз мезбонлигида учрашишида муаммо йўқ, деди Фидан.
Истанбул нималарга гувоҳ бўлди?
2025 йил 16 май куни Истанбулда Россия ва Украина делегациялари Туркия иштирокида учрашув ўтказган. Бу 2022 йилдан бери икки давлат ўртасидаги илк тўғридан-тўғри музокара бўлган. Мазкур учрашув олдидан Путин тўғридан-тўғри музокаралар ўтказишни таклиф қилган.
Бунга жавобан Зеленский Россия билан музокараларга тайёрлигини тасдиқлаган ва 15 май куни Путинни Туркияда шахсан кутишини айтган. Украина президенти берган ваъдаси устидан чиқиб, музокаралар учун Истанбулга ташриф буюрган. Бироқ Россия президенти музокарлар учун Туркияга бормаган.
28 май куни Украина президенти Владимир Зеленский АҚШ собиқ президенти Доналд Трамп иштирокида Путин билан учрашишга тайёрлигини билдирган. Бироқ июль ойига келиб, бундай учрашув ҳали амалга ошгани йўқ.
2 июнь куни Истанбулда музокараларнинг иккинчи раунди бўлиб ўтган. Учрашувда асирлар ва ҳалок бўлган ҳарбийларнинг жасадларини алмашиш бўйича келишувга эришилган. Туркия ва Украина ташқи ишлар вазирлари президентлар даражасидаги учрашув зарурлигини таъкидлаганди.

Does Putin want to meet with Zelensky?
The leader of Russia is ready to hold the third round of negotiations with Ukraine, even at the level of leaders.
Image of 'Does Putin want to meet with Zelensky?'
Russian President Vladimir Putin and other officials are not opposed to conducting a third round of negotiations with Ukraine, even at the level of leaders. This was announced by the Turkish Foreign Minister Hakan Fidan in an interview with TRT Haber.
According to his words, the closest moment to peace for Russia and Ukraine was the negotiations in Istanbul. Russia is currently ready for the third round of negotiations and is waiting for the response from the other side.
The news related to the leaders' meeting is that, compared to before, everyone, including Mr. Putin, sees no problem in meeting with the current interlocutors. "There is no problem for Mr. Trump, Mr. Putin, and Mr. Zelenskyy to meet under the hosting of our president," said Fidan.
What did Istanbul witness?
On May 16, 2025, the delegations of Russia and Ukraine conducted a meeting in Istanbul with the participation of Turkey. This has been the first direct negotiation between the two countries since 2022. Ahead of this meeting, Putin had proposed to conduct direct negotiations.
In response, Zelenskyy confirmed his readiness to negotiate with Russia and said on May 15 that he would personally welcome Putin in Turkey. The President of Ukraine followed through on his promise and visited Istanbul for the negotiations. However, the Russian President did not go to Turkey for the negotiations.
On May 28, the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy, expressed his readiness to meet Putin with the participation of the former US President Donald Trump. However, by July, such a meeting had not yet taken place.
On June 2, the second round of negotiations took place in Istanbul. During the meeting, an agreement was reached on the exchange of prisoners and the bodies of deceased soldiers. The foreign ministers of Turkey and Ukraine stressed the necessity of a meeting at the presidential level.