АҚШ аэропортларида текширувдан ўтишда пойабзал ечиш талаби ҳақида билармидингиз?
Америка Қўшма Штатларидаги аэропортларда хавфсизлик текшируви вақтида йўловчилар энди пойабзалларини ечишга мажбур бўлмайди — бу талаб деярли йигирма йилдан сўнг бекор қилинди.
АҚШ Ички хавфсизлик котиби Кристи Ноэмнинг айтишича, Транспорт хавфсизлиги бошқармаси (TSA) ушбу хавфсизлик талабини "дарҳол кучга кирадиган тарзда" бекор қилмоқда.
"TSA энди йўловчилардан хавфсизлик текширув пунктларидан ўтаётганда оёқ кийимларини ечишни талаб қилмайди. Ушбу ўзгариш текширув пунктларида йўловчилар кутиш вақтини сезиларли даражада қисқартиради ва умумий саёҳатни янада ёқимли ҳамда самарали қилади, деб кутмоқдамиз. Аммо бу билан бирга хавфсизлик стандартларини сақлаб қолишимиз ва одамларни ҳимоя қилишимиз шарт.
Бизнинг ёндашувимизнинг калити — бу бир неча босқичли хавфсизлик. Йўловчилар ҳали ҳам бир неча даражадаги текширувлардан ўтишади. Улар шунингдек, шахсни тасдиқлаш босқичини ҳам босиб ўтишади", деган Ноэм.
CNN нашрининг ёзишича, мазкур қоиданинг бекор қилиниши Жо Байден маъмурияти даврида кўриб чиқилган эди. Бироқ Ноэм бу ташаббусни президент Доналд Трамп берганини алоҳида таъкидлади.
Ноэмнинг айтишича, TSA хавфсиз жорий этиш имконияти бўлса, бошқа хавфсизлик қоидаларини (камар, суюқлик каби) ҳам ўзгартиришни кўриб чиқмоқда.
Аэропортлардаги пойабзални ечиш талаби жорий қилинишига, Ричард Рейд номи билан танилган "пойабзал бомбачиси" сабаб бўлган. У 2001 йил декабрь ойида Париж–Майами рейсида пойабзали ичига яширилган портловчи моддани гугурт билан ёқишга уринган эди. TSA томонидан йўловчиларнинг пойабзалини ечиш талаби эса 2006 йил август ойида "давом этаётган хавф" ҳақидаги разведка маълумотларига асосланиб жорий этилган. Мақсад йўловчиларнинг пойабзалини сканерлаш орқали портловчи моддаларни аниқлаш ва самолёт хавфсизлигини таъминлаш бўлган.
"Ўша сиёсат кучга кирганидан бери ўтган 20 йилда хавфсизлик технологиямиз сезиларли даражада ривожланди. TSA ўзгарди. Янги сканерлар ва айрим ҳудудларда кўпроқ офицерлар ишга туширилди", дейди АҚШ ички хавфсизлик котиби.
Шунингдек, Ноэм "REAL ID" мувофиқлиги ҳам хавфсизликни кучайтиришга ёрдам беришини, чунки бу орқали текширувдан ким ўтаётгани аниқ билинишини таъкидлади.
АҚШ аэропортларида шу кунгача TSA PreCheck дастурида иштирок этувчи ишончли йўловчилар, 12 ёшгача бўлган болалар ва 75 ёшдан катта қариялар пойабзалини ечмасдан ўта олган. Бироқ улар аввал фон текширувидан ўтиб, ариза тўловини тўлашлари керак эди. Ноэмнинг фикрича, бу дастур ҳали ҳам ўз аҳамиятини йўқотмайди, чунки бу бошқа енгилликлар билан ҳам боғлиқ.
Бу мавзуда ҳатто Оқ уй ҳам "оёқларингизни озод қилинг", деган пост қолдирди. "Оёқлар ёпиқ, ҳаво сифати тикланди", дейилади Оқ уйнинг Х ижтимоий тармоғидаги ҳазил постида.
Аэропортга киришдаги текширув давомида оёқ кийимни ечиш талаби, хавфсизликни консерватив ечимлар билан таъминлайдиган кўплаб давлатлар мавжуд. Жумладан Ўзбекистон аэропортларида ҳам халқаро рейсларга чиқишдан олдин текширув давомида оёқ кийимлар ечиб, сканердан ўтказилади.

Passengers in airports within the United States will no longer be required to remove their footwear during security screenings — a mandate that has been revoked nearly twenty years after its implementation.
According to U.S. Secretary of Homeland Security, Kristi Noem, at her statement, the Transportation Security Administration (TSA) is abolishing this security requirement "with immediate effect".
"TSA will no longer demand passengers to remove their footwear while passing through security checkpoints. We anticipate this change will significantly reduce the waiting times at checkpoints and make the overall journey more enjoyable and efficient, while still maintaining our safety standards and protecting the public," the announcement stated.
"Our approach is based on multilayered security. Passengers will still undergo several levels of screening. They will also go through the identity verification stage," Noem explained.
As reported by CNN, the abolition of this rule was considered during Joe Biden's administration. However, Noem specifically highlighted that it was an initiative proposed by President Donald Trump.
Noem mentioned that, if feasible for safe implementation, TSA is considering revising other security regulations (such as belts, liquids, etc.) as well.
The requirement to remove footwear at airports was initiated due to the so-called "shoe bomber", Richard Reid, who attempted to ignite explosives hidden in his shoes on a Paris-Miami flight in December 2001. The TSA's demand for passengers to remove their shoes was implemented in August 2006, based on intelligence reports about an "ongoing threat", aiming to detect explosive materials through scanning of the footwear and ensuring aircraft safety.
"Since that policy was introduced twenty years ago, our security technology has significantly evolved. TSA has changed. New scanners were deployed and more officers were stationed in certain areas," said the U.S. Secretary of Homeland Security.
Furthermore, Noem emphasized that compliance with the "REAL ID" also helps to enhance security as it ensures the identification of those passing through checks.
Up to now, at U.S. airports, trusted passengers participating in the TSA PreCheck program, children up to 12 years old, and seniors over the age of 75 could pass without removing their shoes. However, they firstly had to undergo a background check and pay an application fee. Noem believes that this program will still retain its importance because it is associated with other conveniences.
Even the White House left a post saying "free your feet", with a joke in its X social media post stating, "Feet covered, air quality restored,".
The requirement to remove footwear during entry checks at airports is present in many countries that opt for conservative security solutions. This includes Uzbekistan's airports, where passengers are required to remove their footwear for scanning prior to boarding international flights.