Россияда “экстремистик материалларни излаш” ҳам жазоланади
Жорий йилнинг 1 сентябрдан Россияда интернетда экстремистик материалларни қидирганлик учун ҳам жарима қўлланилиши мумкин. Давлат Думаси буни назарда тутувчи қонун лойиҳасини маъқуллади.
“Бу қонун хоҳлаган одамга нисбатан қўлланиши мумкин. Формулировкалар лозим даражада аниқ эмас”, — дейди “Интернетни ҳимоя қилиш жамияти” раҳбари Михаил Климарёв.
Унинг тавсияси аниқ: “Яндекс” ва “ВКонтакте”дан воз кечинг. Бу хизматлар хавфсиз эмас.
“Сетевые свободй” гуруҳи эса Google ва ЁуТубеъда қидирув тарихини ўчиришни, шунингдек, DuckDuckGo ёки метаГер каби махфийликни таъминлайдиган браузер ва тизимларга ўтишни маслаҳат беради.
Қонунга кўра, тақиқланган контентни қидирганлик учун 3000–5000 рубль жарима белгиланиши мумкин.
Айтиш мумкинки, қонун ҳатто бу борада фаол бўлган Екатерина Мизулинани ҳам норозиликка олиб келди — у бунга жавобан “контентни мониторинг қила олмай қоламиз”, деди.

In Russia, "searching for extremist materials" is also punishable.
Starting from September 1 of this year, fines may also be imposed in Russia for searching for extremist materials on the internet. The State Duma approved a draft law considering this.
"This law can be applied to anyone. The wording is not precise enough," says Mikhail Klimaryov, head of the "Internet Protection Society."
His advice is clear: "Avoid Yandex and VKontakte. These services are not safe."
The "Network Freedoms" group, however, recommends deleting search history on Google and YouTube, as well as switching to privacy-focused browsers and systems like DuckDuckGo or MetaGer.
According to the law, fines of 3,000–5,000 rubles may be imposed for searching for banned content.
It can be said that the law has even displeased Ekaterina Mizulina, who is active on this issue—she responded by saying, "We will lose the ability to monitor content."