Россия ва Украина 250 дан ортиқ асирни алмашди
23 июль куни икки давлат ўртасида асирлар алмашинувининг тўққизинчи босқичи бўлиб ўтди. Бу гал ҳар икки томондан 250 нафардан ортиқ ҳарбийлар уйига қайтарилди.
Украина Президенти Владимир Зеленскийнинг маълум қилишича, Истанбулда 2 июнь куни бўлиб ўтган музокаралар натижасида келишилган ушбу ташаббус доирасида 3 йилдан ортиқ Россияда асирликда бўлган аскарлар ҳам ватанига қайтарилган. “Минглаб оилалар ўз яқинларини қучоқлаш имконига эга бўлди”, — деди Зеленский.
Россия делегацияси раҳбари Владимир Мединский ҳам асирлар алмашинувини тасдиқлади. Унга кўра, сўнгги босқичда Украина—Беларус чегарасида 250 нафардан ортиқ ҳарбийлар алмашилган. Шу билан умумий ҳисобда 1 200 дан ортиқ аскар қайтарилган.
Россия Мудофаа вазирлиги Беларусга етказилган россиялик ҳарбийларга тиббий ва психологик ёрдам кўрсатилаётганини билдирди.
Зеленский шунингдек, Истанбулда Украина ва Россия ўртасидаги тинчлик музокараларининг янги босқичи бошланганини айтиб, август охиригача президентлар даражасида учрашув ўтказишни таклиф қилганини ҳам қўшимча қилган.

On July 23, the ninth stage of the prisoner exchange between the two countries took place. This time, more than 250 military personnel from both sides were returned home.
According to Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, as part of this initiative agreed upon during the negotiations held in Istanbul on June 2, soldiers who had been in Russian captivity for over three years were also repatriated. "Thousands of families have had the opportunity to embrace their loved ones," Zelenskyy said.
The head of the Russian delegation, Vladimir Medinsky, also confirmed the prisoner exchange. According to him, in the latest stage, more than 250 military personnel were exchanged at the Ukraine-Belarus border. This brings the total number of returned soldiers to over 1,200.
The Russian Ministry of Defense reported that medical and psychological assistance is being provided to the Russian military personnel delivered to Belarus.
Zelenskyy also mentioned that a new round of peace talks between Ukraine and Russia has begun in Istanbul and proposed holding a meeting at the presidential level by the end of August.