Қуролсизланиш фақат мустақил Фаластин давлати ташкил топгач амалга ошади — ҲАМАС
Ғазо секторида давом этаётган қуролли можаро фонида ҲАМАС ҳаракати ўз баёнотида қуролларини топширишга тайёр эмаслигини маълум қилди.
'Қуролсизланиш фақат мустақил Фаластин давлати ташкил топгач амалга ошади — ҲАМАС'ning rasmi
Ҳаракатнинг таъкидлашича, фақат мустақил ва суверен Фаластин давлати ташкил топган тақдирдагина қуролсизланишга розилик берилади.
Бу баёнот Исроил томонидан илгари сурилган асосий талаб – Ҳамаснинг қуролсизланишига очиқ жавоб сифатида баҳоланмоқда. Сўнгги ҳафталарда Қатар ва Миср воситачилигида олиб борилган билвосита музокаралар натижасиз якунланган эди. Музокаралар 60 кунлик ўт очишни тўхтатиш ва гаровга олинганлар бўйича келишувга эришишни мақсад қилган эди.
Франсия ва Саудия Арабистони томонидан илгари сурилган икки давлатли ечим ташаббуси Қатар ва Миср томонидан қўллаб-қувватланди. Ушбу ташаббусга кўра, Ҳамас қуролларини Ғарб томонидан қўллаб-қувватланаётган Фаластин Мухториятига топшириши керак. Аммо Ҳамас бу талабни рад этди. Ҳаракат баёнотида шундай дейилади:
Қуролли қаршилик – бу бизнинг табиий ҳуқуқимиз. Бу ҳуқуқдан фақат тўлиқ мустақил ва пойтахти Қуддус бўлган Фаластин давлати ташкил топгач воз кечиш мумкин.”
Ҳамас 2007 йилдан бери Ғазо устидан сиёсий ва ҳарбий назоратни сақлаб келмоқда, бироқ 2023 йил 7 октябрида содир этилган ҳужумдан кейин Исроил томонидан бошланган кенг кўламли уруш натижасида ҳаракат жиддий йўқотишларга учради.
Исроил Бош вазири Бенямин Нетаняху аввалроқ берган баёнотида Фаластин давлатининг ташкил топишини рад этган ва бундай давлат Исроил хавфсизлигига таҳдид солишини таъкидлаган эди. Нетаняху, шунингдек, Бирлашган Қироллик ва Канада каби мамлакатларнинг Фаластин давлатини тан олиш режасини кескин танқид қилиб, бу қарорни Ҳамасга мукофот сифатида баҳолаган.
7 октябрь воқеаларидан сўнг бошланган уруш натижасида ҳозирга қадар 60 мингдан ортиқ фаластинлик ҳалок бўлди. Ғазо инфраструктурасининг катта қисми вайрон бўлган, миллионлаб аҳоли эса инсонпарварлик инқирозига юз тутган.
Сўнгги музокараларнинг муваффақияциз якунланиши томонлар ўртасидаги чуқур келишмовчиликлар, хусусан, Исроил ҳарбий кучларининг Ғазодан қайтарилиши ва хавфсизлик назорати каби масалалар ҳал этилмай қолаётганини кўрсатмоқда.

Disarmament can only be implemented after the establishment of an independent Palestinian state — HAMAS
Amid the ongoing armed conflict in the Gaza sector, the Hamas movement stated in its announcement that it is not ready to surrender its weapons.
Image of 'Disarmament can only be implemented after the establishment of an independent Palestinian state — HAMAS'
As the movement emphasized, disarmament will only be agreed upon if an independent and sovereign Palestinian state is established.
This statement is seen as a direct response to Israel's previously stated key demand—the disarmament of Hamas. The recent weeks of indirect negotiations mediated by Qatar and Egypt ended without results. The negotiations aimed to achieve a ceasefire for 60 days and reach an agreement on the release of hostages.
The two-state solution initiative previously proposed by France and Saudi Arabia was supported by Qatar and Egypt. According to this initiative, Hamas must surrender its weapons to the Palestinian Authority, which is backed by the West. However, Hamas rejected this demand. The movement stated in its declaration:
"Armed resistance is our natural right. We can only relinquish this right once a fully independent Palestinian state with Jerusalem as its capital is established."
Hamas has maintained political and military control over Gaza since 2007, but following the attack on October 7, 2023, the movement suffered significant losses due to the large-scale war launched by Israel.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, in an earlier statement, rejected the establishment of a Palestinian state, emphasizing that such a state would pose a threat to Israel's security. Netanyahu also sharply criticized the recognition plans for a Palestinian state by countries like the United Kingdom and Canada, describing the decision as a reward for Hamas.
Since the war began after the October 7 events, over 60,000 Palestinians have been killed. Much of Gaza's infrastructure has been destroyed, and millions of people are facing a humanitarian crisis.
The failure of the latest negotiations highlights the deep disagreements between the parties, particularly regarding unresolved issues such as the withdrawal of Israeli military forces from Gaza and security control.
Image of 'Humanitarian aid was delivered to Gaza from 5 countries.'
World Today 21:24
Humanitarian aid was delivered to Gaza from 5 countries.
The Israeli army press service reported on this.
Image of 'A strong tornado occurred in Russia's Krasnodar region.'
World Today 19:05
A strong tornado occurred in Russia's Krasnodar region.
The swift current washed away the bridge in Lermontovo.
Image of 'Aid was fired at the population in need in Ghazoda.'
World Today 17:54
Aid was fired at the population in need in Ghazoda.
It was reported that 10 people were killed in Kamida.
Image of 'Jazirama is having a serious negative impact on the European energy system.'
World Today 14:06
Jazirama is having a serious negative impact on the European energy system.
"Power system faced heavy load due to sharp increase in air conditioner use," writes Financial Times.
Image of 'Kazakhstan proposed new cooperation to Russia along the Volga.'
World 02.08.2025 22:25
Kazakhstan proposed new cooperation to Russia along the Volga.
Kazakhstan came out with a new initiative to Russia following the historic decline in the Caspian Sea water level.
Image of 'The Gaza ruins have become a symbol of Israeli forces — BBC'
World 02.08.2025 18:06
The Gaza ruins have become a symbol of Israeli forces — BBC
Israeli soldiers have been systematically targeting and killing Gazan children, as exposed by the BBC.