Ҳиндистонга қўйилган божлар Россия иқтисодиётига оғир зарба берди
АҚШ собиқ президенти Ҳиндистонга Россиядан нефть сотиб олиш учун 50 фоизлик бож жорий этганини ва бу Россия иқтисодиётига катта таъсир қилганини айтди.
'Ҳиндистонга қўйилган божлар Россия иқтисодиётига оғир зарба берди'ning rasmi
АҚШ собиқ президенти Дональд Трамп Ҳиндистон томонидан Россиядан нефть хариди сабабли АҚШ томонидан жорий этилган 50 фоизлик тарифлар Россия иқтисодиётига оғир зарба берганини маълум қилди.
Трамп душанба куни Оқ уйда ўтказилган матбуот анжуманида, Ҳиндистон Россиянинг энг йирик ёки иккинчи йирик нефть харид қилувчи мамлакати эканлигини эслатиб, бу чора Россияни иқтисодий жиҳатдан қаттиқ сиқувга олганини таъкидлади.
Унга кўра, АҚШ томонидан Россия билан савдога қарши босим доирасида Ҳиндистонга аввал 25 фоизлик бож жорий этилган бўлса, сўнгра бу тариф яна 25 фоизга оширилиб, жами 50 фоизга етказилди.
Ушбу қарор Трамп томонидан имзоланган “Россия Федерацияси ҳукуматининг АҚШга таҳдидлари” тўғрисидаги ижроия фармони асосида қабул қилинган ва 7 августдан кучга кирган.
Шунингдек, Трамп бу тарифларнинг Россиянинг глобал иқтисодиётдаги позициясига жиддий зарар етказаётганини таъкидлаб, уларни “катта зарба” деб баҳолади.

Former US President Donald Trump stated that the 50% tariffs imposed by the US on India for purchasing oil from Russia have dealt a severe blow to the Russian economy.
During a press briefing at the White House on Monday, Trump noted that India is one of Russia's largest or second-largest oil buyers and emphasized that this measure has put significant economic pressure on Russia.
According to him, as part of the US trade pressure campaign against Russia, India was initially subjected to a 25% tariff, which was later increased by another 25%, bringing the total to 50%.
This decision was made based on an executive order signed by Trump titled "Threats from the Government of the Russian Federation to the United States" and came into effect on August 7.
Trump also stressed that these tariffs are causing serious damage to Russia's position in the global economy, describing them as a "major blow."