Лавров Аляскада “СССР” ёзуви туширилган свитерда пайдо бўлди
Россия Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров АҚШнинг Аляска штатига ташрифи чоғида "СССР" ёзуви туширилган свитер кийиб, журналистлар нигоҳига тушди. Унинг бу образдаги чиқиши эътиборли воқеага айланди.
Россия делегацияси таркибида Аляскадаги АҚШ–Россия музокараларида иштирок этаётган Сергей Лавров Анкориж шаҳридаги меҳмонхонага “СССР” ёзуви туширилган қора свитерда кириб келгани акс этган видео “Известия” томонидан эълон қилинди.
Журналистлар Лавровдан Аляскага илк маротаба келаётган-келмаётгани ҳақида сўрашди. У аввал ҳам бу ерда бўлганини айтди, аммо “бу ер ёқдими?” деган саволга жавоб бермади.
Маълумот учун, бугун, 15 август куни Владимир Путин ва Доналд Трамп Аляскадаги Элмендорф-Ричардсон ҳарбий базасида учрашмоқда. Дастлаб президентлар яккама-якка мулоқот қилади, кейинроқ делегациялар иштирокидаги кенгайтирилган музокаралар ва ишчи нонушта бўлиб ўтади.
Россия делегациясида Лавровдан ташқари, президент ёрдамчиси Юрий Ушаков, Мудофаа вазири Андрей Белоусов, Молия вазири Антон Силуанов ҳамда иқтисодий ҳамкорлик бўйича вакил Кирилл Дмитриев бор.
Музокаралар марказида Украинадаги ҳарбий можарони тугатиш, хавфсизлик кафолатлари, шунингдек, икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни тиклаш масалалари тури

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov appeared before journalists wearing a sweater with the "USSR" inscription during his visit to the U.S. state of Alaska. His appearance in this attire became a notable event.
A video showing Sergey Lavrov, who is part of the Russian delegation participating in the U.S.-Russia talks in Alaska, entering a hotel in Anchorage wearing a black sweater with the "USSR" inscription was published by "Izvestia."
Journalists asked Lavrov whether it was his first time visiting Alaska. He replied that he had been there before but did not answer the question, "Did you like it here?"
For reference, today, August 15, Vladimir Putin and Donald Trump are scheduled to meet at the Elmendorf-Richardson military base in Alaska. Initially, the presidents will hold a one-on-one meeting, followed by expanded talks with the participation of delegations and a working breakfast.
Apart from Lavrov, the Russian delegation includes Presidential Aide Yuri Ushakov, Defense Minister Andrei Belousov, Finance Minister Anton Siluanov, and Economic Cooperation Representative Kirill Dmitriev.
The focus of the talks will be ending the military conflict in Ukraine, security guarantees, as well as restoring trade and economic relations between the two countries.