Тошкент бош арчаси жаҳон мегаполислари қаторида
Ўзбекистон пойтахтининг бош янги йил арчаси дунё пойтахтларидаги энг баланд арчалар рейтингида юқори ўринни эгаллади.
Тошкент шаҳри ҳокимлиги матбуот хизмати маълум қилишича, пойтахтнинг бош янги йил арчаси 35 метр баландликка эга бўлиб, дунё пойтахтларидаги энг баланд арчалар рўйхатига киритилган. Ушбу кўрсаткич Тошкентни йирик жаҳон мегаполислари қаторида қайд этиш имконини берди.
Маълум қилинган рейтингда энг баланд янги йил арчаси 57 метр билан Бразилия пойтахтига тегишли. Тошкент ва Мадрид 35 метрлик арчалари билан иккинчи ўринни бўлишган. Шунингдек, рейтингдан Жакарта, Бухарест, Лиссабон, Вена, Варшава, Москва, Прага, Рим, Лондон ва Будапешт каби шаҳарлар ҳам ўрин олган.

Tashkent is among the world's metropolises.
The main New Year tree of Uzbekistan's capital has taken a high place in the ranking of the tallest trees in the world's capitals.
Image of 'Tashkent is among the world's metropolises.'
According to the press service of the Tashkent city administration, the capital's main New Year tree has a height of 35 meters and has been included in the list of the tallest trees in world capitals. This indicator has allowed Tashkent to be noted among the ranks of major global metropolises.
In the announced ranking, the tallest New Year tree at 57 meters belongs to the capital of Brazil. Tashkent and Madrid, with their 35-meter trees, share second place. Cities such as Jakarta, Bucharest, Lisbon, Vienna, Warsaw, Moscow, Prague, Rome, London, and Budapest have also secured places in the ranking.
With its scale, Tashkent's main tree is evoking a festive mood among the city's residents and guests.