Бир йилда доллар миллиардерлари сони қарийб 300 нафарга кўпайди
Сўнгги бир йил ичида дунёда доллардаги миллиардерлар сони 287 нафарга ошиб, кузатувлар тарихидаги энг йирик ўсишлардан бири қайд этилди.
'Бир йилда доллар миллиардерлари сони қарийб 300 нафарга кўпайди'ning rasmi
Швейцариянинг UBC банки эълон қилган тадқиқотга кўра, 2025 йил апрелига қадар бўлган бир йил ичида дунёдаги миллиардерлар сони 2919 кишига етган. Уларнинг умумий бойлиги ўтган йилга нисбатан 13 фоизга ўсиб, 15,8 триллион долларни ташкил этган.
Маълум қилинишича, янги миллиардерларнинг 91 нафари бойликни мерос орқали қўлга киритган бўлиб, мерос сифатида ўтган маблағлар ҳажми 298 млрд долларга тенг. Яқин 15 йил ичида эса миллиардерлардан меросхўрларга камида 5,9 триллион доллар ўтиши кутилмоқда.
Минтақалар кесимида АҚШ етакчиликни сақлаб қолмоқда: бу ерда миллиардерлар бойлиги 6,9 триллион долларга етган, улар сони эса 924 нафарни ташкил этади. Иккинчи ўринда Осиё–Тинч океани минтақаси (4,2 триллион доллар), ундан кейин Европа, Яқин Шарқ ва Африка (4,1 триллион доллар) жойлашган.
Тармоқлар бўйича энг катта ўсиш ишлаб чиқариш соҳасида кузатилиб, бу йўналишда миллиардерлар бойлиги 27,1 фоизга ошиб, 1,7 триллион долларга етган. Шунингдек, IT, молия ҳамда истеъмол товарлари ва чакана савдо соҳаларида ҳам сезиларли ўсиш қайд этилган.

According to a study announced by Switzerland's UBS bank, the number of billionaires in the world reached 2,919 people in the one-year period up to April 2025. Their total wealth increased by 13 percent compared to the previous year, amounting to 15.8 trillion dollars.
It is reported that 91 of the new billionaires acquired their wealth through inheritance, with the amount inherited equaling 298 billion dollars. In the next 15 years, at least 5.9 trillion dollars is expected to pass from billionaires to heirs.
By region, the US maintains its lead: here, billionaire wealth reached 6.9 trillion dollars, and their number stands at 924 people. In second place is the Asia-Pacific region (4.2 trillion dollars), followed by Europe, the Middle East, and Africa (4.1 trillion dollars).
By sector, the largest growth was observed in manufacturing, where billionaire wealth increased by 27.1 percent, reaching 1.7 trillion dollars. Significant growth was also recorded in the IT, finance, and consumer goods and retail sectors.