“Ўзгидромет” 2 январь куни кузатиладиган об-ҳаво прогнозини эълон қилди.
Унга кўра, Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятидаҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, 1-2 январда баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқдан 3-8 даража совуққача ўзгариб туради, кундузи 1-2 январда 3-8 даража илиқ, 3-4 январда 2 даража совуқ-3 даража илиқ, 5-8 январда 0-5 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятлаприда ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 3 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир ёғади, қорга айланиши мумкин) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, 1-2 январда баъзи жойларда 13-18 м/сониягача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқдан 0-5 даража совуққача ўзгариб туради, кундузи 1 январда 7-12 даража илиқ бўлади, 2-8 январда 10-15 даража илиқдан 3-8 даража илиққача ўзгариб туради; Навоий вилояти шимолида кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқдан 3-8 даража совуққача ўзгариб туради, кундузи 1-2 январда 3-8 даража илиқ, 3-4 январда 2 даража совуқ-3 даража илиқ, 5-8 январда 0-5 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Сирдарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 3-4 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир ёғади, қорга айланиши мумкин) бўлади. Туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат 1 январда кечаси 1-6 даража илиқ, кундузи 3-8 даража илиқ; 2 январда кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ; 3 январда кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 5-10 даража илиқ; 4 январда кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 0-5 даража илиқ; 5-7 январда кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 3-8 даража илиқ; 8 январда кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 5-10 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, 1 январда ёғингарчилик кутилмайди, фақат Сурхондарё вилоятида баъзи жойларда ёмғир ёғади. 2 ва 4-8 январда ёғингарчилик кутилмайди. 3 январда баъзи жойларда ёмғир ёғади. Туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат 1 январда кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 7-12 даража илиқ; 2 январда кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 10-15 даража илиқ; 3 январда кечаси 2-7 даража илиқ, кундузи 7-12 даража илиқ; 4-8 январда кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 4 январда 3-8 даража илиқ бўлади, 5-8 январда 8-13 даража илиққача кўтарилади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади, фақат 2 ва 5-8 январда ёғингарчилик кутилмайди. Туман тушиши мумкин. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқдан 0-5 даража совуққача, кундузи 3-8 даража илиқдан 5-10 даража илиққача ўзгариб турвади.
Республиканинг тоғли ҳудудларидаҳаво ўзгарувчан бўлади, вақти-вақти билан ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади. Баъзи жойларга туман тушади. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража совуқдан 2 даража совуқ-3 даража илиққача, кундузи 2 даража совуқ-3 даража илиқдан 2-7 даража илиққача ўзгариб туради.

"Uzgidromet" announced the weather forecast for January 2.
According to forecasts, in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, on January 1-2 it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will vary from -2 to +3 degrees, to -3 to -8 degrees, during the day on January 1-2 it will be +3 to +8 degrees, on January 3-4 -2 to +3 degrees, on January 5-8 0 to +5 degrees.
In the Bukhara and Navoi regions the weather will be changeable, precipitation is not expected, except on January 3 when precipitation (rain, possible transition to snow) is expected in some places. Fog is possible in some places. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, on January 1-2 it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will vary from 0 to +5 degrees to 0 to -5 degrees, during the day on January 1 it will be +7 to +12 degrees, on January 2-8 it will vary from +10 to +15 degrees to +3 to +8 degrees; in the north of Navoi region at night it will vary from -2 to +3 degrees to -3 to -8 degrees, during the day on January 1-2 it will be +3 to +8 degrees, on January 3-4 -2 to +3 degrees, on January 5-8 0 to +5 degrees.
In the Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions the weather will be changeable, precipitation is not expected, except on January 3-4 when precipitation (rain, possible transition to snow) is expected in some places. Fog is possible. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature on January 1: night +1 to +6 degrees, day +3 to +8 degrees; January 2: night -2 to +3 degrees, day +8 to +13 degrees; January 3: night 0 to +5 degrees, day +5 to +10 degrees; January 4: night -2 to +3 degrees, day 0 to +5 degrees; January 5-7: night -2 to +3 degrees, day +3 to +8 degrees; January 8: night -2 to +3 degrees, day +5 to +10 degrees.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions the weather will be changeable, on January 1 precipitation is not expected, except for rain in some places in Surkhandarya region. On January 2 and 4-8 precipitation is not expected. On January 3 rain is expected in some places. Fog is possible. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature on January 1: night 0 to +5 degrees, day +7 to +12 degrees; January 2: night 0 to +5 degrees, day +10 to +15 degrees; January 3: night +2 to +7 degrees, day +7 to +12 degrees; January 4-8: night -2 to +3 degrees, day on January 4 +3 to +8 degrees, on January 5-8 rising to +8 to +13 degrees.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions the weather will be changeable, rain is expected in some places, except on January 2 and 5-8 when precipitation is not expected. Fog is possible. The western wind will change direction and blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will vary from 0 to +5 degrees to 0 to -5 degrees, during the day from +3 to +8 degrees to +5 to +10 degrees.
In the mountainous areas of the Republic the weather will be changeable, with periodic precipitation (rain, snow). Fog will fall in some places. The western wind will change direction and blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will vary from -2 to -7 degrees to -2 to +3 degrees, during the day from -2 to +3 degrees to +2 to +7 degrees.
Interesting 01.01.2026 16:35
Interesting 01.01.2026 06:25
Image of 'It was said what the weather will be like in the first days of the New Year.'
Interesting 01.01.2026 02:55
It was said what the weather will be like in the first days of the New Year.
"Uzhydromet" announced the weather forecast for the period from January 1 to 8 of the current year.
Image of 'Every sixth child in the world is born in India.'
Interesting 31.12.2025 14:04
Every sixth child in the world is born in India.
According to the 2025 demographic report, every sixth child being born in the world corresponds to India's share.
Image of 'Which countries will be the first in the world to welcome the New Year?'
Interesting 31.12.2025 13:19
Which countries will be the first in the world to welcome the New Year?
The New Year celebration is the first in the world to be welcomed by the population of Kiribati.
Image of 'In one year, the number of dollar billionaires increased by nearly 300 people.'
Interesting 31.12.2025 04:03
In one year, the number of dollar billionaires increased by nearly 300 people.
In the past year alone, the number of dollar billionaires in the world increased by 287, marking one of the largest increases in the history of observations.