Ҳиндистонлик эркак 5 йилдан бери ўтирмасдан ҳаёт кечирмоқда
Ҳиндистонлик Даулат Гири Жи Маҳараж исмли эркак қадимий ҳиндуий руҳий амаллардан бири ҳисобланган “кхада тапасья”ни бажариш мақсадида беш йилдан буён бир лаҳза ҳам ўтирмасдан ҳаёт кечирмоқда. Бу ҳақда Taaza TV хабар берди.
Маълум қилинишича, мазкур руҳий амалиёт шартларига кўра, у жами 12 йил давомида тик турган ҳолда яшаши лозим. Ҳиндуийлик анъаналарида бундай оғир таркидунёчилик инсоннинг руҳий покланишига эришиши ва маъбуд Шивага яқинлашишига хизмат қилишига ишонилади.
Қайд этилишича, Даулат Гири Жи Маҳараж ушбу қасамни қабул қилганидан бери бирор марта ҳам ўтирмаган ва оёқларини узатиб дам олмаган. У ҳатто уйқуни ҳам тик турган ҳолда қабул қилади. Бунинг учун махсус тиргак конструкциядан фойдаланади.
Бир неча йил давом этган оғир жисмоний юклама унинг соғлиғига салбий таъсир кўрсатган. Хабарда айтилишича, эркакнинг оёқлари кучли шишган, тери ранги ўзгарган ҳамда қон айланиши билан боғлиқ муаммолар кузатилган.
Шунга қарамай, у ўз қасамидан воз кечмаган ва руҳий амалиётни давом эттирмоқда.
Маҳаллий ибодатхона қошидаги кўнгиллилар унинг аҳволини мунтазам кузатиб бормоқда. Улар оёқларига турли малҳамлар суртиб, зарур парвариш ишларини амалга оширмоқда.
Манбага кўра, ушбу руҳий амалиёт якунланиши учун Даулат Гири Жи Маҳараж яна етти йил давомида тик турган ҳолда яшаши керак бўлади.

An Indian man has been living without sitting for 5 years
According to the conditions of this spiritual practice, he must live in a standing position for a total of 12 years.
Image of 'An Indian man has been living without sitting for 5 years'
An Indian man named Daulat Giri Ji Maharaj has been living without sitting down for a single moment for five years in order to perform "Khada Tapasya," which is considered one of the ancient Hindu spiritual practices. Taaza TV reported this.
According to reports, according to the conditions of this spiritual practice, he must live standing upright for a total of 12 years. In Hindu traditions, it is believed that such severe asceticism serves to achieve spiritual purification and closeness to the deity Shiva.
It is noted that Daulat Giri Ji Maharaj has not sat down even once and has not rested by stretching out his legs since taking this vow. He even sleeps while standing upright. For this, he uses a special support structure.
The severe physical strain lasting several years has negatively affected his health. The report states that the man's legs are severely swollen, his skin color has changed, and problems related to blood circulation have been observed.
Despite this, he has not renounced his vow and continues the spiritual practice.
Volunteers near the local temple regularly monitor his condition. They apply various ointments to his legs and carry out necessary care work.
According to the source, for this spiritual practice to be completed, Daulat Giri Ji Maharaj will need to live standing upright for another seven years.