Тошкент Марказий Осиёда яшаш энг қиммат бўлган учинчи шаҳар бўлди
Рейтингга кўра, Ўзбекистон пойтахти минтақада фақат Қозоғистоннинг Олмаота ва Остона шаҳарларидан кейинги ўринни эгаллаган.
'Тошкент Марказий Осиёда яшаш энг қиммат бўлган учинчи шаҳар бўлди'ning rasmi
Тошкент Марказий Осиё шаҳарлари орасида яшаш харажатлари энг юқори бўлган учинчи шаҳар бўлди. Бу ҳақда халқаро Numbeo платформасининг яшаш қиймати бўйича рейтингида маълум қилинди.
Рейтингга кўра, Ўзбекистон пойтахти минтақада фақат Қозоғистоннинг Олмаота ва Остона шаҳарларидан кейинги ўринни эгаллаган. Тадқиқотда дунёнинг 547 та йирик шаҳри қамраб олинган.
Numbeo баҳолашида асосий мезон сифатида Нью-Йоркдаги яшаш харажатлари олинган ва унга 100 балл берилган. Тошкентда эса яшаш қиймати индекси 31,2 баллни ташкил этган. Бу пойтахтдаги умумий нархлар даражаси Нью-Йоркка нисбатан қарийб 70 фоиз паст эканини англатади.
Тадқиқотда уй-жой ижараси, озиқ-овқат, транспорт, ресторанлар, коммунал хизматлар ва бошқа кундалик харажатлар ҳисобга олинган. Тошкентда уй-жой ижараси индекси 13,5 балл, озиқ-овқат харажатлари индекси эса 35,2 баллни ташкил этган.
Numbeo маълумотларига кўра, Ўзбекистонда тўрт кишилик оиланинг ижара ҳақисиз ойлик харажатлари ўртача 22,3 миллион сўм, бир киши учун эса 6,1 миллион сўм атрофида баҳоланган.
Жаҳон рейтингида энг қиммат шаҳар сифатида Швейцариянинг Цюрих шаҳри қайд этилган. Ундан кейин Жоржтаун, Люцерн, Базель ва Женева шаҳарлари ўрин олган.

Tashkent has become the third most expensive city to live in Central Asia.
According to the ranking, the capital of Uzbekistan ranks in the region only after the cities of Almaty and Astana in Kazakhstan.
Image of 'Tashkent has become the third most expensive city to live in Central Asia.'
Tashkent has become the third city with the highest cost of living among Central Asian cities. This was reported in the cost of living ranking by the international platform Numbeo.
According to the ranking, the capital of Uzbekistan ranked in the region only after Kazakhstan's cities of Almaty and Astana. The study covered 547 major cities worldwide.
Numbeo's assessment uses the cost of living in New York as the main benchmark, assigning it 100 points. In Tashkent, the cost of living index stands at 31.2 points. This means that the overall price level in the capital is nearly 70 percent lower than in New York.
The study takes into account housing rent, food, transport, restaurants, utilities, and other daily expenses. In Tashkent, the housing rent index is 13.5 points, while the food cost index is 35.2 points.
According to Numbeo data, the monthly expenses of a family of four in Uzbekistan, excluding rent, are estimated at an average of 22.3 million soums, while for a single person, it is around 6.1 million soums.
In the global ranking, the most expensive city is Zurich, Switzerland. It is followed by Georgetown, Lucerne, Basel, and Geneva.