Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво кам булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3–8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 23–25 даража, кундузи 37–39 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикасида, Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7–12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 22–27 даража, кундузи 37–42 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7–12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13–18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 23–28 даража, кундузи 37–42 даража бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7–12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 20–25 даража, кундузи 34–39 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 9–14 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 22–27 даража, кундузи 37–42 даража бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5–10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 20–25 даража, кундузи 34–39 даража бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7–12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 15–20 даража, кундузи 25–30 даража бўлади.

It was said what the weather will be today.
On July 29, the air temperature in Uzbekistan will rise up to 42 degrees. This was reported by Uzgidromet.
Image of 'It was said what the weather will be today.'
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3–8 m/s. The temperature will be 23–25 degrees at night and 37–39 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be 22–27 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s, possibly increasing to 13–18 m/s in some places, and may be accompanied by dust storms in certain areas. The temperature will be 23–28 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be 20–25 degrees at night and 34–39 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9–14 m/s. The temperature will be 22–27 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5–10 m/s. The temperature will be 20–25 degrees at night and 34–39 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be 15–20 degrees at night and 25–30 degrees during the day.