Аргентиналик футбол юлдузи Лионел Месси бойлиги 1 миллиард долларга етган футболчилардан бирига айланди. Бу ҳақда Bloomberg агентлиги хабар берди.
Bloomberg Billionaires Index маълумотларига таяниб хабар беришича, солиқлар, бозор шароитлари, инвестициялар ва ҳомийлик даромадларини ҳисобга олганда, Лионел Мессининг соф бойлиги 1 миллиард доллардан ошган.
Қайд этилишича, бу кўрсаткич уни спорт дунёсида илк миллиардер бўлган узоқ йиллик рақиби Криштиану Роналду билан бир қаторга қўяди.
Маълумотларга кўра, Месси 2007 йилдан буён фақат маош ва бонуслар ҳисобидан 700 миллион доллардан ортиқ даромад олган. Унинг миллиардер мақомига эришишида реклама шартномалари, медиа лойиҳалар ва инвестициялар ҳам муҳим роль ўйнаган.
Ҳозирда 38 ёшли ҳужумчи 2023 йилдан бери Американинг "Интер Майами" клубида тўп сурмоқда. Унинг йиллик умумий даромади тахминан 130 миллион доллар атрофида баҳоланади.

Lionel Messi became a billionaire.
Argentine football star Lionel Messi has become one of the footballers whose wealth has reached $1 billion. This was reported by Bloomberg agency.
According to the Bloomberg Billionaires Index, taking into account taxes, market conditions, investments, and endorsement income, Lionel Messi's net worth has exceeded $1 billion.
It is noted that this figure puts him on par with his long-time rival Cristiano Ronaldo, who became the first billionaire in the sports world.
According to data, Messi has earned over $700 million from salary and bonuses alone since 2007. Advertising contracts, media projects, and investments have also played an important role in achieving his billionaire status.
The 38-year-old forward has been playing for the American club Inter Miami since 2023. His total annual income is estimated at around $130 million.