Самарқандда 47 нафар одамни чет элга юбораман деб пулини олган фуқаро ушланди
Хорижий давлатларга ишга юборишни ваъда қилган фирибгарлар ушланди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент хабар қилди.
Департаментнинг Оқдарё туман бўлими ва ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро В.И. фуқаролар Э.Х. ва Б.Б.нинг ишончига кириб, уларни Англия давлатига ишга юбориши эвазига 4 500 АҚШ долларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритиб, тадбир давомида 1,2 млн сўм ва 700 АҚШ долларини қайтариб берган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Шунингдек, терговга қадар текширув давомида фуқаро В.И. 47 нафар фуқарони юқоридаги каби алдаб, чет давлатларга ишга юбориши эвазига жами 37 160 АҚШ долларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритганлиги аниқланган.
Департаментнинг Навоий вилояти бошқармаси, ДХХ ва ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Р.Д. фуқаро А.Ф.нинг ишончига кириб, уни Корея давлатига яшаш ва ишлаш учун жўнатиши ҳамда виза ҳужжатларини тайёрлаб бериши эвазига фирибгарлик йўли билан 4 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Swindlers promising employment in foreign countries have been arrested, as reported by the Department under the Prosecutor General's office.
In a rapid response operation conducted by the Department's Okdarya district branch in collaboration with the Ministry of Internal Affairs, citizen V.I. gained the trust of citizens E.H. and B.B., fraudulently obtaining $4,500 on the promise of employment in the United Kingdom and was caught red-handed returning 1.2 million UZS and $700 during the operation.
Furthermore, during the preliminary investigation, it was revealed that citizen V.I. had deceived 47 individuals in a similar manner, fraudulently acquiring a total of $37,160 by promising to arrange employment in foreign countries.
In a rapid response operation by the Department's Navoiy regional branch, in collaboration with the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs, citizen R.D. was caught with physical evidence while receiving $4,000 from citizen A.F., having gained his trust by promising to arrange his relocation and employment in Korea, along with preparing the necessary visa documents.
Criminal cases have been initiated under Article 168 (fraud) of the Criminal Code regarding these incidents, and investigative actions are being conducted.