Қашқадарёда 4 та туман ҳокимлиги қарорларида истеъмолчилар ҳуқуқлари камситилгани аниқланди
'Қашқадарёда 4 та туман ҳокимлиги қарорларида истеъмолчилар ҳуқуқлари камситилгани аниқланди'ning rasmi
Рақобат қўмитасининг Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2024 йилнинг 6 ойи давомида вилоят туман ҳокимликлари ва давлат бошқарув органларининг вилоят таркибий бўлинмаларида “Рақобат тўғрисида”ги Қонун талаблари юзасидан жами 10 мингдан ортиқ норматив-ҳуқуқий ва бошқа турдаги ҳужжатлар юзасидан ўрганишлар олиб борилди. Бу ҳақда Қўмита матбуот хизмати хабар қилди.
Мазкур ўрганишлар жараёнида, Нишон, Шаҳрисабз, Ғузор ва Муборак туман ҳокимликларида 19 та ҳолатда товар ёки молия бозорида рақобатни чеклашга ҳамда истеъмолчиларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини камситилишига олиб келувчи норматив-ҳуқуқий ва бошқа турдаги ҳужжатларни қабул қилиниши натижасида “Рақобат тўғрисида”ги Қонуннинг 12, 22-моддаларида белгиланган айрим хўжалик юритувчи субъектларнинг фаолияти учун бошқа камситувчи ёки имтиёзли шарт-шароитлар яратиш ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Юқоридаги ўрганиш натижаларига кўра, 4 та туман ҳокимларининг тегишли қарорлари “Рақобат тўғрисида”ги Қонун талабларига мувофиқлаштирилди ҳамда туман ҳокимликларига қонунбузилиш ҳолатларини бартараф этиш ва келгусида бундай ҳолатга йўл қўймаслик юзасидан тақдимномалар киритилди.

It was determined that the rights of consumers were infringed upon in the decisions of four district administrations in Kashkadarya.
The Competition Committee has been conducting the investigation.
Image of 'It was determined that the rights of consumers were infringed upon in the decisions of four district administrations in Kashkadarya.'
The Competition Committee's Kashkadarya regional administration carried out studies on more than 10,000 normative-legal and other types of documents regarding the requirements of the "On Competition" Law within the district administrations and state administration bodies of the region over the first 6 months of 2024. The press service of the Committee reported this.
During these studies, Nishan, Shahrisabz, Ghuzor, and Mubarak district administrations in 19 cases resulted in the adoption of normative-legal and other types of documents leading to restrictions of competition in the goods or financial markets, as well as to the infringement of the rights and lawful interests of consumers in violation of certain conditions for economic entities described in Articles 12, 22 of the "On Competition" Law, creating discriminatory or preferential conditions for their activities.
As a result of the above studies, decisions by 4 district governors were aligned with the requirements of the "On Competition" Law, and recommendations were submitted to the district administrations to rectify violations and prevent such cases in the future.