Музокаралар натижалари битимларда мустаҳкамланди
Олий давлатлараро кенгашнинг биринчи мажлиси якунида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев Қўшма баёнот ҳамда Олий давлатлараро кенгашнинг 2024-2034 йилларда стратегик шериклик ва иттифоқчилик дастурини тасдиқлаш ва Ташқи ишлар вазирлари кенгашини тузиш тўғрисидаги қарорларини имзоладилар.
Ташриф доирасида икки томонлама ҳамкорликнинг кенг кўламли масалаларини қамраб олган ҳужжатлар тўплами қабул қилинди. Булар, жумладан:
- Давлат чегараси режими тўғрисидаги ҳукуматлараро битим;
• Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктлари ва халқаро автомобиль қатнови тўғрисидаги ҳукуматлараро битимларга қўшимчалар киритиш тўғрисидаги баённомалар;
• 2024-2025 йилларда маданий-гуманитар ҳамкорлик бўйича ҳу
• куматлараро тадбирлар режаси;
- Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Иқтисодиёт вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
• Табиий монополияларни тартибга солиш ва рақобат сиёсати соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги баённомалар;
- Ўзбекистон-Қозоғистон Экспертлар кенгашини таъсис этиш тўғрисида меморандум;
- Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва дўстлик алоқалари қўмитаси ва Қозоғистон Республикаси Отандастар жамғармаси ўртасида ўзаро англашув тўғрисида битим;
- 2024-2026 йилларда Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Остона шаҳар ҳокимлиги ўртасида савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш бўйича амалий ҳаракатлар режаси.

The outcomes of the negotiations were solidified in agreements.
At the conclusion of the first session of the Supreme Interstate Council, a ceremony of signing bilateral documents took place. The President's Press Service reported this.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev signed a Joint Statement and the decisions on approving the program of strategic partnership and alliance between the Supreme Interstate Council for 2024-2034, and on the establishment of the Council of Ministers of Foreign Affairs.
Within the visit, a package of documents covering a wide range of bilateral cooperation issues was adopted. These include:
- Intergovernmental agreement on the state border regime;
• Protocols on amendments to intergovernmental agreements regarding checkpoints across the state border and international road transport;
• Plan of intergovernmental events on cultural-humanitarian cooperation for 2024-2025;
- Agreement on cooperation in the field of agriculture;
- Agreement on cooperation in the field of healthcare;
- Protocol on cooperation between Ministries of Economy;
• Protocols on cooperation in the regulation of natural monopolies and competition policy;
- Memorandum on the establishment of the Uzbekistan-Kazakhstan Experts Council;
- Agreement on mutual understanding between the Committee of Interethnic Relations and Friendly Ties of the Republic of Uzbekistan and the Otandastar Foundation of the Republic of Kazakhstan;
- The action plan for expanding trade-economic, investment, and cultural-humanitarian cooperation between the administration of the city of Tashkent and the administration of the city of Astana for 2024-2026.