Озарбайжон Президенти давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев 22-23 август кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Ташриф дастурига мувофиқ, Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари раислигида олий даражадаги музокаралар ва Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси ўтказилиши режалаштирилган.
Саммит кун тартибидан Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Ўзаро товар айирбошлашни кўпайтириш, кооперация лойиҳаларининг янги портфелини шакллантириш, ишбилармонлик алоқаларини, шу жумладан ҳудудлараро алмашинувни ривожлантириш, транспорт-коммуникация салоҳиятини рўёбга чиқариш, маданий-гуманитар алоқаларни фаоллаштириш ва бошқа масалалар диққат марказида бўлади.
Президентлар икки мамлакат бизнеси вакиллари билан учрашув ўтказиши, қатор ишбилармонлик ва маданий тадбирларда иштирок этиши ҳам кўзда тутилган.

At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, will be in our country on a state visit on August 22-23. The President's press service reported this.
According to the visit program, high-level negotiations and the first session of the Intergovernmental Supreme Council under the chairmanship of the leaders of Uzbekistan and Azerbaijan are planned to be held in Tashkent city.
The summit's agenda includes issues of deepening and expanding Uzbekistan-Azerbaijan strategic partnership and multifaceted cooperation relations.
Increasing mutual trade, forming a new portfolio of cooperation projects, developing business relations, including interregional exchanges, realizing the potential of transport and communication, and intensifying cultural-humanitarian ties and other issues will be in focus.
The presidents are also expected to meet with representatives of the business community of both countries and to participate in a number of business and cultural events.