Ўзбекистонликлар 7 ойда қарийб 54 тонна француз музқаймоғини тановул қилган
2024 йилда Ўзбекистон хорижий давлатлардан қиймати 7,5 млн долларга тенг бўлган музқаймоқ ва музқаймоқ маҳсулотларини импорт қилган.
'Ўзбекистонликлар 7 ойда қарийб 54 тонна француз музқаймоғини тановул қилган'ning rasmi
2024 йилнинг январ-июл ойларида Ўзбекистон хорижий давлатлардан қиймати 7,5 млн АҚШ долларига тенг бўлган музқаймоқ ва музқаймоқ маҳсулотларини импорт қилган. Бу ҳақда Статистика агентлиги хабар берди.
Статистика агентлигининг дастлабки маълумотларига кўра, 2024 йилнинг 7 ойида Ўзбекистонга импорт қилинган музқаймоқ ва музқаймоқ маҳсулотларинининг энг катта улушига эга бўлган давлатлар:
• Россия – 968 тонна
• Қозоғистон – 618 тонна
• Франция – 53,8 тонна
• Беларусь Р. – 36,7 тонна
• Литва – 17,4 тонна
Маълумот учун, 2022 йилда Ўзбекистон 11 та хорижий давлатдан қиймати 5,5 млн АҚШ долларига тенг бўлган 1,2 минг тонна музқаймоқ ва музқаймоқ маҳсулотларини импорт қилган.

Uzbekistanis have consumed nearly 54 tons of French ice cream in 7 months.
In 2024, Uzbekistan imported ice cream and ice cream products worth 7.5 million dollars from foreign countries.
Image of 'Uzbekistanis have consumed nearly 54 tons of French ice cream in 7 months.'
In the months of January to July 2024, Uzbekistan imported ice cream and ice cream products from foreign countries, valued at 7.5 million US dollars. The Statistics Agency reported this.
According to preliminary data from the Statistics Agency, the countries with the largest share of ice cream and ice cream products imported to Uzbekistan in the first 7 months of 2024 are:
• Russia – 968 tons
• Kazakhstan – 618 tons
• France – 53.8 tons
• Belarus – 36.7 tons
• Lithuania – 17.4 tons
For your information, in 2022, Uzbekistan imported 1,200 tons of ice cream and ice cream products worth 5.5 million US dollars from 11 foreign countries.