ЖССТ антибиотик чиқиндилари хавфини камайтириш бўйича қўлланма ишлаб чиқди
Дори-дармонларга чидамли бактериялар йилига дунё бўйича 5 миллион кишининг ўлимига сабаб бўлмоқда. Агар зарур профилактик чоралар кўрилмаса, 2050 бориб мазкур кўрсаткич 10 миллионга етиши мумкин.
'ЖССТ антибиотик чиқиндилари хавфини камайтириш бўйича қўлланма ишлаб чиқди'ning rasmi
Бундай ўсиш динамикасида антибиотикларни ишлаб чиқариш жараёнида ҳосил бўладиган фармацевтика чиқиндиларининг ҳам сезиларли таъсири бор, дейилади ССВ Матбуот котиби берган хабарда.
Чунки ушбу турдаги чиқиндилар нафақат атроф-муҳит ифлосланиши, балки мавжуд препаратларга чидамли микроблар пайдо бўлиши ҳамда уларнинг мутацияга учраши учун шароит яратади.
Шуни ҳисобга олиб, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти халқаро экспертлар гуруҳи, илмий доиралар ва назорат органлари вакиллари билан ҳамкорликда антибиотик чиқиндиларини бошқаришга доир илк қўлланмани ишлаб чиқди.
Ундан бактерияларга қарши препаратлар ишлаб чиқарувчи компаниялар, назорат қилувчи органлар ва экология инспекторлари учун қатор тавсиялар ўрин олган.
Қолаверса, қўлланма орқали оддий истеъмолчилар ҳам фойдаланилмаган, яроқлилик муддати ўтган ёки нотўғри сақланган антибиотикларни қандай утилизация қилиш бўйича аниқ маълумотга эга бўлишлари мумкин.

The WHO has developed a guide to reduce the risk of antibiotic residues.
Bacteria resistant to antibiotics are causing the death of 5 million people annually worldwide. If necessary preventative measures are not taken, this figure could reach 10 million by 2050.
Image of 'The WHO has developed a guide to reduce the risk of antibiotic residues.'
This growth dynamics also has a significant impact on the process of producing pharmaceutical waste from antibiotics, reports the Press Secretary of the Ministry of Health in the news.
Because this type of waste not only causes environmental pollution, but also creates conditions for the emergence of microbes resistant to existing drugs and their mutation.
Taking this into account, the World Health Organization, in collaboration with international experts, scientific circles, and regulatory bodies, has developed the first guideline for managing antibiotic waste.
It contains a number of recommendations for companies producing antibacterial drugs, regulatory authorities, and environmental inspectors.
Moreover, through the guide, ordinary consumers can also gain precise information on how to dispose of unused, expired, or improperly stored antibiotics.