Қозоғистонда 460 нафар мактаб ўқувчиcи оммавий заҳарланди
Ҳолат Манғистов вилоятининг Мунайли тумани Бесшоки қишлоғидаги 8-мактабда қайд этилиб, заҳарланишнинг илк ҳолатлари 6 сентябрь куни кузатилган.
Қайд этилишича, дастлаб 58 нафар жабрланганлар ҳақида хабар берилган, 9 сентябрга келиб эса уларнинг сони 460 нафарга етган. Шундан 377 нафари амбулатор кузатувга юборилган. 83 нафар бола вилоят болалар юқумли касалликлар шифохонасига ётқизилган, иккитаси реанимацияда. Шифокорларнинг сўзларига кўра, барча жабрланганларнинг аҳволи ижобий динамика билан барқарор. Икки нафар бола реанимациядан умумий палатага ўтказилган.
Расмийларга кўра, мактаб ошхонаси муҳрланган ва ёпилган. Болалар тўлиқ соғайиб бўлгач, улар учун қўшимча машғулотлар ташкил этилади. Ҳукумат заҳарланиш аломатлари билан келган барча болалар зарур тиббий ёрдам, жумладан, психологик ёрдам олишини айтган. Қозоғистон Бош вазири Олжас Бектенов топшириғига кўра, бир ой муддатда республикадаги барча мактаб ошхоналарида санитария-эпидемиология талабларига риоя этилиши назорат қилинади.
Қозоғистон ички ишлар органлари томонидан заҳарланиш бўйича Жиноят кодексининг 304-моддаси (Санитария қоидалари ёки гигиена меъёрларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатган.

In Kazakhstan, 460 school students were poisoned en masse.
In Kazakhstan, 460 school students were poisoned in a mass incident. This was reported by “Tengrinews” here.
The incident was recorded at school No. 8 in the Besqoqi village of the Mangistau region's Munaily district, with the first cases of poisoning observed on September 6.
Initially, it was reported that 58 individuals were affected, but by September 9, this number had increased to 460. Of these, 377 were sent for outpatient observation. 83 children were hospitalized in the regional infectious diseases hospital for children, with two in intensive care. According to doctors, the condition of all affected is stable with positive dynamics. Two children have been moved from intensive care to a general ward.
Officials have sealed and closed the school canteen. Once the children have fully recovered, additional classes will be organized for them. The government has stated that all children who arrived with symptoms of poisoning will receive the necessary medical, including psychological, support. As per the instructions of Kazakhstan's Prime Minister Olzhas Bektanov, within a month, compliance with sanitary and epidemiological standards will be monitored in all school canteens across the republic.
Kazakhstan's internal affairs bodies have initiated a criminal case under Article 304 of the Criminal Code (Violation of sanitary rules or hygiene norms) regarding the poisoning.