“Одамларга қанча ёрдам бермайлик, маҳаллалар шароитини яхшиламасак, камбағаллик қисқармайди”
2025 йили маҳаллалар инфратузилмасини ривожлантиришга барча манбалардан 1,6 миллиард доллар ажратилади.
'“Одамларга қанча ёрдам бермайлик, маҳаллалар шароитини яхшиламасак, камбағаллик қисқармайди”'ning rasmi
Президент раислигида бўлиб ўтаётган видеоселектор йиғилишида туман ҳокимлари, сектор раҳбарлари камбағал оилалар хонадонига кириб, бу ердаги шароитни ўз кўзи билан кўрсагина натижа бўлиши таъкидланди.
“Одамларга қанча ёрдам бермайлик, маҳаллалар шароитини яхшиламасак, камбағаллик қисқармайди”, деди президент.
Шу боис, келгуси йилда маҳаллалар инфратузилмасини ривожлантиришга барча манбалардан 1,6 миллиард доллар ажратилади. Бу маблағларнинг 1,2 триллион сўми, аввало, энг оғир 300 та маҳаллада сув насослари ва қуёш панеллари ўрнатишга берилади. Яна 2 триллион сўм ҳисобидан энг оғир 500 та маҳаллада электр, йўл, интернет ва бошқа инфратузилма масалалари ҳал этилади.
Бу ишларни амалга ошириш учун вазирлар, ўринбосарлари ва маслаҳатчилари, бошқарма бошлиқларидан иборат 250 нафар раҳбарга энг оғир 1 мингта маҳалла боғлаб берилади. Шунингдек, вилоятдаги 2 минг ва тумандаги 12 минг нафар раҳбарнинг ҳар бирига 5 тадан шароити энг оғир оила бириктирилади.
Бугунги кунда республика бўйича камида 50 та иш ўрни яратган 9 минг 200 га яқин тадбиркор бор. Улар яқинда ўтган Президент билан очиқ мулоқотдан руҳланиб, кўникмаси ва хоҳиши бор 500 минг одамга иш беришга тайёрлигини билдирган. Масалан, Балиқчи туманидаги тадбиркор Хитой тажрибаси асосида кооперация тизимини жорий этиб, 520 нафар камбағал аҳолини ишли қилиш ташаббуси билан чиқаяпти.
Тадбиркорга кредит берилса, вилоятнинг ҳар бир туманида 1 тадан корхона очиб, унга 30 нафар эҳтиёжманд оила вакилини улушдор қилиб киргизиб, 4-5 миллион сўмгача ойлик тўламоқчи. Бунда, фақат эҳтиёжманд одамларни ишга олиш – кредитнинг асосий шарти бўлади.

No matter how much help we give to people, if we don't improve the conditions of the neighborhoods, poverty will not decrease.
Image of 'No matter how much help we give to people, if we don't improve the conditions of the neighborhoods, poverty will not decrease.'
In the videoconference meeting chaired by the President, it was emphasized that results can only be achieved if district governors and sector leaders enter the homes of poor families to see the conditions with their own eyes it was emphasized.
“No matter how much help we provide or improve the conditions of neighborhoods, poverty will not decrease,” said the president.
Therefore, next year, $1.6 billion from all sources will be allocated for the development of neighborhood infrastructure. Of these funds, 1.2 trillion UZS will primarily be used to install water pumps and solar panels in the 300 most difficult neighborhoods. Another 2 trillion UZS will solve electricity, road, internet, and other infrastructure issues in the 500 most difficult neighborhoods.
To implement these tasks, 250 leaders consisting of ministers, deputies, and advisors, and department heads will be assigned to the 1,000 most challenging neighborhoods. Additionally, each of the 2,000 leaders in the region and 12,000 leaders in the district will be assigned 5 of the most difficult families.
Currently, there are about 9,200 entrepreneurs across the republic who have created at least 50 jobs each. Inspired by a recent open dialogue with the President, they have expressed their readiness to employ 500,000 people who are willing and able. For example, an entrepreneur in the Balikchi district is initiating employment for 520 poor people based on the Chinese experience by implementing a cooperation system.
If the entrepreneur is granted a loan, they plan to open one enterprise in every district of the region, incorporate 30 needy family members as stakeholders, and pay them salaries up to 4-5 million UZS. In this case, employing only needy people will be the primary condition of the loan.