Қурилишда қўлланаётган базальт сабаб янги уй-жойларда энергия сарфи 20 фоизгача камайган
Президент томонидан базальтдан ташқари қуёш нурини қайтарувчи қатор бошқа материалларни ишлатиб, энергия сарфини яна 2 баравар қисқартириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
'Қурилишда қўлланаётган базальт сабаб янги уй-жойларда энергия сарфи 20 фоизгача камайган'ning rasmi
Президент раислигида ўтказилаётган йиғилишда базальт хомашёси қайта ишланиб, қурилишда кенг қўлланаётгани ҳисобига янги уй-жой ва ижтимоий объектларда энергия сарфи 20 фоизгача камайгани таъкидланди.
Бироқ қурилишда базальтдан ташқари қуёш нурини қайтарувчи ойна, фибро толали панель, вермикулит аралашмаси каби материалларни ишлатиб, энергия сарфини яна 2 баравар қисқартириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Ҳозир қурилишда талаб юқори бўлган қуёшни қайтарувчи индий, алюминий ёки рух плёнкаси билан қопланган махсус ойналар ишлаб чиқариш ҳалигача йўлга қўйилмаган.
Бу борада Қувасойдаги “Кварц” корхонаси 20 миллион доллар инвестиция киритиб, йиллик 5 миллион квадрат метр бундай ойна ишлаб чиқариш ташаббусини билдирмоқда.

Due to the use of basalt in construction, the energy consumption in new homes has decreased by up to 20 percent.
The president pointed out that by using various other materials besides basalt that reflect sunlight, it is possible to reduce energy consumption by an additional two times.
Image of 'Due to the use of basalt in construction, the energy consumption in new homes has decreased by up to 20 percent.'
In the meeting chaired by the President, it was emphasized that the energy consumption in new residential and social buildings has decreased by up to 20 percent due to the processing of basalt raw material and its extensive use in construction.
However, it was pointed out that using materials such as windows reflecting solar rays, fiber-reinforced panels, and vermiculite mixtures in construction could further reduce energy consumption by another two-fold.
Currently, the production of special windows coated with solar-reflecting indium, aluminum, or magnesium films, which are in high demand in construction, has not yet been established.
In this regard, the "Quartz" enterprise in Kuvassoy is proposing to initiate the production of such windows with an investment of 20 million dollars, aiming to produce 5 million square meters annually.