Оҳангаронда 9 кишининг номига олинган кредит пулларини “ухлатган” шахс ушланди
Тошкент вилояти Оҳангарон шаҳрида 9 нафар фуқаро номига имтиёзли кредит олиб ўзлаштирган МЧЖ раҳбари аниқланди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти хабар берди.
Қайд этилишича, департаментнинг Оҳангарон шаҳар бўлими томонидан фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан ўтказилган терговга қадар текширувда фуқаро А.А. (муқаддам Жиноят кодексининг 167-моддаси билан судланган) 5 та МЧЖ раҳбари билан ўзаро тил бириктириб, ўзининг номига “N.I.” МЧЖни ташкил қилиб, ҳудудий тижорат банки филиалидан 9 нафар фуқаронинг номига жами 357,1 млн сўм имтиёзли кредит ажратилишига эришиб, ушбу маблағларни юқоридаги МЧЖлар орқали нақдлаштириб олгани аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

In Ohangaron, a person who "put to sleep" credit money obtained in the names of 9 people has been detained.
The head of the SME has embezzled a total of 357.1 million soums in concessional loans.
Image of 'In Ohangaron, a person who "put to sleep" credit money obtained in the names of 9 people has been detained.'
The leader of a Limited Liability Company (LLC) who appropriated privileged loans issued in the names of 9 citizens in Ohangaron city, Tashkent region, has been identified. The Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General's Office reported this.
It is noted that the pre-investigation check conducted by the department's Ohangaron city division aimed at protecting citizens' rights and interests revealed that citizen A.A. (previously convicted under Article 167 of the Criminal Code) collaborated with the leaders of 5 LLCs to establish “N.I.” LLC in his name and managed to obtain a total of 357.1 million UZS of privileged loans from a regional commercial bank branch for 9 citizens. It was discovered that these funds were cashed out through the above LLCs.
In connection with this case, a criminal case has been initiated under Article 167 of the Criminal Code (embezzlement or theft through misappropriation) and investigative actions are being conducted.